İran Konsolosluğu önünde protesto: Kadınlar İran rejimini alaşağı edecek

İran Konsolosluğu önünde protesto: Kadınlar İran rejimini alaşağı edecek
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2022 19:19
A+ A-
Jina Mahsa Amini’nin katledilmesini İran Konsolosluğu önünde protesto eden İranlı kadınlar, İran rejimini kadınların alaşağı edeceğini söyledi.

İran’da Kürt kadın Jina Mahsa Amini’nin "ahlak polisi" tarafından katledilmesini protesto etmek ve başlayan eylemlere destek için Türkiye'de yaşayan İranlı kadınlar, Fatih ilçesinde bulunan İran Konsolosluğu önünde eylem yaptı. Eylemde İran'da katledilen, Mahsa Amini ve rejim tarafından katledilen kadınların fotoğrafları taşınırken, "İslam Cumhuriyetine hayır", "Türkiye İran halkını yalnız bırakmayın", "Mahsa Amini’nin ardından İran rejimi tarafından yüzlerce İran vatandaşı öldürüldü" dövizleri taşındı.

Eyleme katılan kadınlar İran İslam Cumhuriyeti’nin katliamlar yaptığını söyledi. Eyleme katılan İranlı yazar Sebite Derviş, yazdığı 3 kitabın yasaklandığını ve bunun için gözaltına alınıp işkenceye uğradığını belirterek, İran rejiminin baskıcı politkalarına dikkat çekti. Derviş, hakkında 17 yıl hapis cezası verildiğini dile getirdi. Derviş, bu yüzden İran’dan kaçmak zorunda kaldığını söyledi.

'MOLLA REJİMİNİN SONU GELDİ'

İran’da yaşayan kadınların can güvenliğinin olmadığını ifade eden Derviş, Türkiyeli kadınların İran halkına destek vermesini istedi. İran'da devam eden direnişi selamlayan Derviş, "Artık molla rejiminin sonu geldi. Mollaları kadınlar alaşağı edecek ve daha özgür bir ülkede yaşayacağız" dedi. 

Eylemde güvenlik gerekçesi ile soyadını açıklamayan Leyla adlı kadın ise şöyle konuştu: "Bizlere hep korkmayı öğrettiler. Kendi haklarımızı korktuğumuz için isteyemedik. Bizlere korkuyu merhamet gibi gösterdiler. Bizler artık korkarak yaşamaktan bıktık."

Eylem atılan sloganlarla son buldu. (MA)