İranlı müzisyene gözaltında kötü muamele

İranlı müzisyene gözaltında kötü muamele
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 23:16
A+ A-
Türkiye'de göçmen olarak yaşayan İranlı müzisyen Majid Khaosravi ve Sara Sadeginecad gözaltına alındıktan sonra geri gönderme merkezine gönderildi.

Fatma YÖRÜR


ARTI GERÇEK – İranlı müzisyen Majid Khaosravi ve Sara Sadeghinejad önceki gün gözaltına alındı. Sara Sadeghinejad Majid Khaosravi'nin gözaltındayken kötü muameleye maruz kaldığını söyledi. 

2017'den beri Türkiye'de yaşayan İstanbul ve ülkenin çeşitli yerlerinde konserler veren müzisyenlerin Yalova'da oturma izni olduğu İstanbul'da kalma izinlerini aştıkları ve bu nedenle gözaltına alındıkları belirtildi. İranlı müzsiyenler, gözaltındayken işkenceye maruz kaldıklarını söyledi.

Gözaltındaki müzisyen Majid Khaosravi'ye işkence iddiaları sosyal medyaya yansıyınca avukatlar müzisyeni ziyaret etti.

Polis, Majid’in arkadaşı Sara Sadeghinejad'ı oturum izni gerekçesiyle karakola götürmek istedi. Müzisyen Majid Khaosravi ile arkdadaşı Sara buna itiraz edince gözaltına alındı ve Beyoğlu Karakolu'na götürüldü. Sara burada Majid'in polisler tarafından darp edildiğine tanık olduğunu avukatlarla paylaştı. Sara, daha sonra Beyoğlu Karakolu'nda yer yok gerekçesiyle Karaköy'e gönderildi.

Müsizyen Majid Khaosravi'ye yönelik işkence iddiaları sosyal medyaya yansıdı. Bunun üzerine müzisyeni ziyaret eden avukat Dilara Kara görüşme sonrası "Majid polisten tokat yediğini, küfür ve ırkçı söylemlere maruz kaldığını ifade ettiğini aktardı" dedi. 

Majid'in gözaltında uğradığı ırkçı söylemler ve tokat atılması üzerine kafası duvara vurduğu ve kafasında kanamalı şişlik olduğu belirtildi. 

Avukatların Majid'in hastaneye götürülmesini talep ettiği belirtildi. Polisler gün boyu Majid'in hastaneye gitmeyi reddetiğini iddia ederek müzisyeni kontrole götürmedi. Avukatların iddiasına göre müzisyeneler anlamadıkları çok sayıda tutanak imzalatıldı.

Avukatlar Sara'nın Yalova'ya gönderilmek üzere Selimpaşa'daki geri gönderme merkezine nakledildiğini paylaştı. 

Majid’in ise başında şişlik ve kusma durumuna rağmen hastaneye götürülmeden Kurtköy Pendik yabancılar şubeye götürüldüğü bildirildi.

Öne Çıkanlar