İsmail Saymaz: Ayhan Bora Kaplan, Mahfuz Tatar cinayetinden yargılanabilir

İsmail Saymaz: Ayhan Bora Kaplan, Mahfuz Tatar cinayetinden yargılanabilir
İsmail Saymaz, yurtdışına çıkmaya çalışırken yakalananan ve tutuklanan Ayhan Bora Kaplan'ın Mahfuz Tatar cinayetinden yargılanabileceğini yazdı. Saymaz, "Eğer soruşturma genişletilirse Kaplan’ın şüpheli sıfatıyla ifadesi alınabilir" dedi.

Artı Gerçek - Gazeteci İsmail Saymaz, suç örgütü lideri olmakla suçlanan ve eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bağlantısı olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan'ın Mahfuz Tatar isimli kişinin öldürülmesiyle ilgili yargılanabileceğini söyledi.

Saymaz, bugün yayınlanan "Ayhan Bora Kaplan cinayetten soruşturulabilir" başlıklı yazısında, Kaplan’ın 11 Eylül’de Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde sabıkası sorulduğunda söylediği “2011 yılınca cinayet suçundan yargılanıp 7 yıl 6 ay ceza aldığı” bilgisinin açık kaynaklarda ve adli sicil kayıtlarında olmadığına dikkat çekti. Saymaz, “Kaplan işlemediği suçu üstlenmeyeceğine, övünmek için ‘cinayetten ceza alıp tutuklandım” diye yalan söylemeyeceğine göre, bu tuhaflığın mutlaka bir izahı olmalı” diye yazdı.

'KAPLAN’IN ŞÜPHELİ SIFATIYLA İFADESİ ALINABİLİR'

Saymaz, Kaplan soruşturmasında bir başka cinayet dosyası, Mahfuz Tatar davasının kapağının da yeniden aralandığını yazdı. Ayhan Bora Kaplan’ın geçmişte bu cinayetle ilgili hiç suçlanmadığını, adının dava dosyasında geçmediğini belirten Saymaz, “İddia o ki, bu cinayet şimdi suç örgütünün eylemleri arasında ele alınıyor. Eğer soruşturma genişletilirse Kaplan’ın şüpheli sıfatıyla ifadesi alınabilir. Belki Kaplan, Tatar cinayetinden yargılanabilir” ifadelerini kullandı.

Saymaz, yazısının devamında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sahip çıkan açıklamasını hatırlatarak, “kapağı aralanmış dosya yeniden kapanabilir de” notunu düştü.

AYHAN BORA KAPLAN KİMDİR, İDDİALAR NELER?

Ayhan Bora Kaplan, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece, TRT binası önünde dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte elinde kalaşnikof silahla poz vermesiyle tekrar gündeme gelmişti. Uyuşturucu, tefecilik, gece kulüplerini ele geçirme gibi suçlamalar yöneltilen Ankara'daki 'Kaplan' grubunun lideri olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan'ın Soylu ile yakın ilişkileri olduğu öne sürülmüştü.

Kaplan'ın yakın ilişki içinde olduğu isimlerin AKP cephesiyle sınırlı kalmadığı ortaya çıkmıştı. Kaplan'ın İYİ Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı Gürhan Kocaman, İYİ Parti STK başkan Yardımcısı Mehmet Aslan ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Hatta Kaplan, sosyal medya hesabından Gürhan Kocaman'ı etiketleyerek kendisine saat hediye ettiğini iddia etmiş ve "Teşekkür ederim abim" notunu düşmüştü. Mehmet Aslan'ın ise Kaplan'ın 'Dexas' isimli işletmesini ziyaret ettiği fotoğraflar gündeme gelmişti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın iddiasına göre ise 2022'de Soylu ile Kaplan'ın arası açıldı. Şık, anlaşmazlığın sebebini Kaplan’ın Kıbrıs’ta kumarhane almaya çalışması ve Soylu tarafından engellenmesi olarak ifade etmişti.

TATAR CİNAYETİNDE NELER OLMUŞTU?

Ayhan Bora Kaplan'ın son zamanlarda ise ismi Tatar Aşireti'ne mensup iş insanı Mahfuz Tatar'ın öldürüldüğü haberlerle gündeme gelmişti. İddialara göre, Mahfuz Tatar; Filistin Caddesi’ndeki bir barın önünde Ayhan Bora Kaplan’ın 'adamları' Semih Arslan ve Muhammed Kaplan tarafından öldürülmüştü. Basına yansıyan haberlerde de cinayetten bir gün sonra şüphelilerden Arslan’ın, 9'uncu kattaki evinden atlayarak intihar ettiği öne sürülmüştü. Ankara kulislerinde dolaşan bir başka iddia ise Mahfuz Tatar'ın öldürülmesi sonrası Tatar Aşireti'nin cinayet şüphelisi Arslan'ı öldürdüğü yönünde olmuştu.

CHP, FİRARİ KARDEŞİNİ SOYLU'YA SORMUŞTU

Öte yandan Ayhan Bora Kaplan'ın kardeşi Muhammed Kaplan da tartışmalı isimlerden biri olarak biliniyor. Muhammed Kaplan'ın aranmasına ve kesinleşmiş cezası olmasına rağmen tutuklanıp tutuklanmadığı tartışmaları Meclis'te de gündeme gelmişti. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Ankara’da suç örgütü lideri olarak bilinen, 15 Temmuz gecesi birlikte TRT’ye gittiğiniz Ayhan Bora Kaplan’ın kardeşi Muhammed Kaplan’ın, yerel ilamat ile 3 ayrı suçtan arandığı, kesinleşmiş cezasının olduğu doğru mudur?" , "Ayhan Bora Kaplan'ın kardeşi Muhammed Kaplan tutuklandı mı? Serbest mi bırakıldı?" sorularını yöneltmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar