İsrail ile 'ticaret kısıtlaması' soru işaretleri yarattı: 'İhracatı artanlar listede yok'

İsrail ile 'ticaret kısıtlaması' soru işaretleri yarattı: 'İhracatı artanlar listede yok'
Hükümetin açıkladığı 'İsrail ile ticaret kısıtlaması' beraberinde yeni soru işaretleri getirdi. Açıklanan liste, Türkiye'nin İsrail'in hangi ihtiyaçlarının ne kadar temin edildiğini ortaya koyarken, ihracatı artan ürünlerin kısıtlanmaması dikkat çekti.

Artı Gerçek - Gazze'yi yerle bir eden İsrail ile yapılan ticareti önce reddeden hükümetin tepkilerin ardından açıkladığı 'kısıtlama' kararı beraberinde yeni tartışmaları getirdi.

Gazze'ye saldırının 186. gününde alınan 'ticaret kısıtlaması' kararı, Ticaret Bakanlığı açıklaması ile netleştirildi. Bakanlığın açıklamasında hangi ürünleri kapsadığına dair liste yer aldı.

İSRAİL İLE TİCARETTE KISITLAMA GETİRİLEN ÜRÜNLERİN LİSTESİ

Bu liste aynı zamanda, İsrail'e bugüne kadar hangi ihtiyaçların temin edildiğini de ortay koydu. Tel, çelik, elektrik ürünleri, inşaat malzemeleri içeren liste şöyle:

Alüminyum Profiller, Alüminyum Teller, Boyalar, Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller, Beton Mikserleri, Çelik Borular Ve Bağlantı Parçaları, Çelik Filmaşin, Çelik Kaplar ve Depolar, Çelik Köprü Aksamı, Çelik Kuleler, Çelik Profiller, Çimento, Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat için Bloklar ve Levhalar, Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri, Demir-Çelik Tüm Teller, Ekskavatörler, Elektrik Kabloları, Elektrik Panoları, Fayanslar, Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri, Forkliftler, Granit, Halat ve Kablolar, Hırdavat Ürünleri, Hidrolik Yağlar, İnşaat Demiri, İnşaat Makinaları, İnşaat Yalıtım Malzemeleri, İnşaatta Kullanılan Camlar, Kimyasal Bileşikler, Kimyasal Gübreler, Klinker, Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar, Kükürt, Madeni Yağlar, Makaralı Zincirler, Mermer, Metal İşleme Makinaları, Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar, Mineral Gübreler, Motor Yağları, Paletler, Plastik Borular, Sandviç Paneller, Seramikler, Solvent Boyalar, Tel Çekme Makinaları Testere Makinaları, Tuğlalar, Uçak Benzini ve Jet Yakıtı, Vernikler, Vinçler, Yapıştırıcılar ve Tutkallar, Yassı Çelik Ürünleri.

'KISITLAMA'NIN KAPSAMI NE?

Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasında, İsrail ile ihracat yapılan 54 firmaya ilişkin kısıtlama kararı getirildiği bilgisi yer aldı ancak kısıtlamanın derecesi veye miktarı yer almadı. Kısıtlamaya dair resmi bir karar ve bunun tebliği veya bildirimi de henüz ortaya konulmadı.

'KISITLADIK DEDİKLERİ MALLARIN İHRACATI ZATEN DÜŞÜYOR'

Öte yandan, Ticaret Bakanlığı'nın kısıtlama açıklaması başka soru işaretlerini de beraberinde geldi.

Siyaset Bilimci İnan Mutlu, kısıtlama getirilen malların ihracatının zaten düştüğüne dikkat çekti. İnan, sosyal medya hesabından, "Ticaret Bakanlığı şapkadan tavşan çıkarmaya çalışıyor ama bilgi çağında yaşadığımızı unutuyor. Kısıtladık dedikleri malların ihracatı zaten düşüyor" dedi.

KISITLANAN ÜRÜNLERİN İHRACATI NE KADAR DÜŞTÜ?

İnan Mutlu'nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ilk üç ayda geçen yıla göre sözde ihracatı kısıtlanan ürünlerden,

Çelik ihracatı yüzde 53;

Çimento vs ihracatı yüzde 40;

Demir vs ihracatı yüzde 24 düşmüş.

İhracatı artan ürünlerin hiçbiri kısıtlama listesinde YOK.

LİSTEDE YER ALMAYAN, İHRACATI ARTAN MAMÜLLER

Zeytin ve zeytinyağı ihracatı yüzde 213;

Meyve ve sebze mamulleri ihracatı yüzde 53;

Fındık ve mamülleri ihracatı yüzde 51;

Kuru meyve ve sebze ihracatı yüzde 43;

tütün ihracatı yüzde 20;

tekstil ihracatı yüzde 12 artmış.

Kısıtlama da zaten son derece muğlak ve çekingen bir yaptırım."

İnan daha sonra yaptığı bir paylaşımda da, "Gazze'de insanlar açlıktan ölüme terk edilirken, İsrail'e gıda ihracatımız artıyor ve kısıtlanan ürünler listesinde hiçbir gıda ürünü yok..." dedi.

NE OLMUŞTU?

Filistin'de 7 Ekim'de savaşın başlamasından bu yana Türkiye'nin İsrail ile sürdürdüğü ticarete tepki gösterildi. Gazeteci Metin Cihan'ın ticarete ilişkin liman kayıtlarını sosyal medya hesabından paylaşarak kamuoyu oluşturması ve protesto eylemi yapan gençlere polisin şiddet uygulaması tepkileri daha da büyüttü.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın kısıtlama getirileceği açıklamasının ardından, Ticaret Bakanlığı kısıtlamaya dair duyuru yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada İsrail'in Gazze'de ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar uygulamanın devam edeceği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar