İstanbul'da, Alevilere yönelik saldırı protesto edildi

İstanbul'da, Alevilere yönelik saldırı protesto edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Temmuz 2022 23:51
A+ A-
Alevi kurumlarına yapılan saldıların amacının çatışma yaratmak olduğunun bilincinde olduklarını söyleyen Aleviler, 'Cemevlerine saldırmak Anadolu halklarının hoşgörüsüne saldırmaktır' dedi.

Yağmur KAYA


+GERÇEK- Muharrem ayında Alevilerin tuttuğu Muharrem Orucu'nun ilk günü Ankara'nın Mamak İlçesinde bulunan Şah-ı Merdan Kültür Evleri ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi'ne, Çankaya ilçesinde ise Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi'ne yapılan saldırılar, Türkiye'nin bir çok ilindeki Cemevleri ve Alevi derneklerinde eş zamanlı yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi.


Cemevlerine yapılan saldırılar Türkiye'nin birçok ilindeki Cemevleri ve Alevi derneklerinde eş zamanlı protesto edildi. Protestonun İstanbul'daki adresi ise  Gazi Cemevi idi. Buradan Gazi Şehitleri Cemevi önüne yapılmak istenen yürüyüşe güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi. Kalabalığın uzun süreli bekleyişi ve ısrarı üzerine, emniyet güçleri sessiz bir şekilde yürüyüşün yapılmasına izin verdi. Kitle, sessiz olunması şartını, yürüyüş esnasında ara sıra alkışlarla protesto etti.
Gazi Şehitleri Cemevi önüne ulaşan kitle, "Aleviyiz, haklıyız, kazanacağız" şeklinde sloganlar attı. Burada da, Türkiye'nin bir çok ilinde okunan ortak basın açıklaması okundu.

"Alevilerden kirli ellerinizi çekin" başlıklı basın açıklamasını Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eş Başkanı Kadriye Doğan okudu. 

'ŞİDDET POLİTİKALARINA BOYUN EĞMEYİZ' 


Doğan, açılamada şu ifadelere yer verdi: 

"Öncelikle şunu belirtelim ki; Canlarımıza, Cemevlerimize, ve kurumlarımıza saldıranlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve her türlü şiddet politikalarına boğun eğmeyiz. 
 Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız. 
Biz Aleviler, tarih boyunca her türlü provokatör tertibinin  karşısında ve bize yönelik her saldırıya rağmen  72 millete bir nazarla  bakmaya devam ettik.
 Hakları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz. 

'ÜLKEDE KAOS YARATILMAK İSTENDİĞİNİN BİLİNCİNDEYİZ'

Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Derin Devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş , Çorum, Gazi, Gezi , 10 Ekim'den ve  Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz....
Aleviler olarak eşit yurttaşlık mücadelesi verirken çok iyi biliyoruz ki, bu ülkede yaşayan halklar inançlar ve kimlikler özgür olmadan biz de asla özgür olamayacağız. Bu nedenle dost ve musahip kurumlarla, ilerici aydın, demokrat  ve devrimci güçlerle birlikte omuz omuza bir mücadeleye inanıyoruz. 
Bu saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz. 

DEMOKRASİ GÜÇLERİN VE HERKESE GÖREV DÜŞMEKTE

2023 Genel seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan Devletin ve Akp hükümetinin şiddet dilinin de farkındayız. Bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese görev düşmektedir. 
Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine sahip çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz! 
 Bu vesileyle hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! aksi taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir.

'KARDEŞÇE BİR YAŞAMI SAVUNUYORUZ'

İçişleri bakanlığı daha birkaç gün önce yayınladığı genelgede Cemevlerine yakın olacaklarını boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in  birinci  gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür. Biz Aleviler  dili, dini, inancı ırkı mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği katledilmediği demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz. 
  
Biz Aleviler olarak diyoruz ki;
Bozuk düzende sağlam çark olmaz!
Bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Halklar inançlar ve kimlikler olarak omuz omuza vererek demokrasi ve eşit yurttaşlık haklarımızı birlikte kazanacağız! Sevgili canlar; Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir.  Orada hiç kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmaz. Cemevlerine saldırmak aslında Anadolu halklarının hoşgörüsüne ve bin yıllık komşuluğa saldırmaktır. 
Biz zalimlerin, zorbaların, ırkçıların dışında kimsenin karşısında olmadık. Aleviler tarihi boyunca hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. Bundan sonra da böyle olacaktır.

'TALEPLERİMİZİ KABUL EDİN' 

Dün bu ülkenin başkentinde  4 ayrı yerde , Alevilerin ibadethanelerine ve  mekanlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 
Bu saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; Cemevlerini tanımayan ve Anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan hakir gören aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır. Taleplerimizi kabul edin ve ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun. Elinizi diliniz inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin ! 
Bizi tarif etmeyin , Tanıyın! 

Provokatörlere karşı,
Kandan beslenen zalimlere karşı, 
Irkçı gerici ve şeriatçılara karşı, savaş çığırtkanlığı yapan her türlü zihniyete karşı."

Ankara’da Alevilerin kutsal ayı olan Muharrem ayının oruç tutulan ilk gününde Alevilere, kurumlarına ve ibadethanelerine saldırılar düzenlendi.

Saldırgan ya da saldırganlar, Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Mamak ilçesinde Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’ne, Çankaya ilçesinde ise Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’ne yaptıkları saldırıda vakıf sekreterini bıçakladı. Vakıf sekreterinin İbn-i Sina Hastanesi’nde tedavi altına alındığı ve durumunun iyi olduğu öğrenildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamayla söz konusu saldırıların hepsini bir kişinin yaptığını ve o kişinin de yakalandığını duyurdu.

Polisle yapılan müzakere sonrası yürüyüş yapılmayacağını kitleye ileten Alevi kurumları temsilcileri, kitlenin tepkiyle karşılaştı. Halk yürüyüş yapılmazsa Cemevi önünde açıklamaya katılmayacağını söyledi. 

Ancak Alevi kurumları kitleyi dikkate almayarak açıklama yaptı. "Katiller halka hesap verecek", "Aleviyiz haklıyız, kazanacağız" slogan atan kitle, yıllardır bu ülkede bedel ödemekten usandıklarını belirtti.

Basın açıklaması sonrası, kitlenin 3'erli guruplar halinde abluka içerisinde çıkmasına izin veren polis, slogan atarak Şehitler Cemevi'ne yürüyen kitlenin önünü kapattı. 2911 sayılı kanunu gerekçe gösteren polis, slogan atılmadan sessizce yürümeye izin verileceğini söyledi.

"Olay olduktan sonra ancak benim önümü kapatıyorsun" diye tepki gösteren Aleviler, geçmişte Alevilere dönük katliamlarda da polisin taraflı tutumuna işaret ederek, gemokratik haklarını kullanmak istediklerini söylediler.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar