İstanbul'da tabela denetimi: 'Et ve Balık K.' için tutanak tutuldu

İstanbul'da tabela denetimi: 'Et ve Balık K.' için tutanak tutuldu
Yayınlanma:
A+ A-
Et ve Süt Kurumu'nun tabelalarına benzetilerek satış yapan işletmelere denetim yapıldı. Sultangazi'de tartışmalara neden olan 'Et ve Balık K.' tabelalı işletmenin 'K.'yı kaldırdığı görüldü. Denetimde işletmeye marka taklitçiliğinden tutanak tutuldu.

Artı Gerçek - İstanbul’da Sultangazi ve Eyüpsultan'da tabelalarında 'Et ve Süt Mağazaları' ve 'Et ve Balık Kasap' yazan iki farklı işletme, vatandaşların kafasına karıştırdı. Sultangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri işletmelere denetim yaptı. Ticaret Bakanlığı, konuyla ilgili açıklama yaptı.

İDARİ PARA CEZASI VERİLDİ

Bakanlık açıklamada, "Reklam Kurulunca yapılan incelemeler neticesinde, bahse konu işletmeler tarafından gerçekleştirilen tanıtımlarla ilgili olarak, Et ve Süt Kurumunun itibarından haksız yararlanılarak tüketicilerin güveninin kötüye kullanıldığı ve bu nedenle tüketicinin tecrübe ve bilgi eksikliklerinin istismar edildiği gerekçesiyle ilgili işletmelere idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları tesis edilmesine karar verilmiştir.

Tüketicilerimizi aldatıcı ve yanıltıcı olan söz konusu tanıtımlar bakanlığımız tarafından yakından takip edilmekte; gerek illerden gelen şikayet başvuruları ve denetim tutanakları, gerekse basına ve sosyal medya mecralarına yansıyan benzer faaliyetler titizlikle incelenmektedir" denildi.

TARTIŞMALARIN ODAĞINDAKİ İŞLETMEYE ZABITA DENETİMİ

Sultangazi'de bulunan 'Et ve Balık K.' isimli kasabın tabela ve dükkan tasarımı müşteriler tarafından 'Et ve Süt Kurumu' mağazalarına benzetilmiş; iş yerine gelenler yüksek fiyatla karşılaşınca tartışma yaşanmıştı.

Zabıta ekipleri, bu iş yerinde denetim yaptı. İş yerinin tabelada bulunan 'K' harfini kaldırdığı görüldü. Sultangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Eski Edirne Asfaltı Caddesi üzerindeki, tabela ve dükkan tasarımı müşteriler tarafından 'Et ve Süt Kurumu' mağazalarına benzetilen iş yerine yönelik denetim yaptı.

Marka tescil, ruhsat ve vergi levhası bulunan iş yerinin, tabeladaki K. harfini kaldırdığı görüldü. Denetimde, marka taklitçiliğinden dolayı tutanak tutuldu. Yasal işlem yapılmak üzere tutulan tutanak İl Ticaret Müdürlüğü'ne gönderilecek.

‘VATANDAŞI YANILTTIKLARINDAN DOLAYI TUTANAK TUTTUK’

Sultangazi Belediyesi Zabıta Amiri Yasemin Can, "6769 sayılı sınai mülkiyet kanuna göre marka tescilinden dolayı burada bazı markaların benzerini kullanarak vatandaşları yanılttığından dolayı bununla ilgili İl Ticaret Müdürlüğü'ne zabıt tanzim ettik” diyerek şunları kaydetti:

“Tutanağımızı İl Ticaret Müdürlüğü'ne yasal işlem yapılmak üzere göndereceğiz. Onun dışında iş yerinin marka tescil belgesi, ruhsatı ve vergi levhası mevcut. Biz gereken tutanakları tanzim ettik. Tabela da K harfini kaldırmışlar.”(DHA)

Öne Çıkanlar