İstanbul'da üniversite öğrencileri eğitim zammını protesto etti: 'Müşteri olarak görülüyoruz'

İstanbul'da üniversite öğrencileri eğitim zammını protesto etti: 'Müşteri olarak görülüyoruz'
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileri, üniversite idaresinin eğitim ücretlerine yaptığı yüzde 100'lük zammı protesto etti. Yapılan açıklamada "Bizleri müşteri olarak üniversiteyi ticarethane olarak gören bu anlayışı teşhir ediyoruz" denildi.

Artı Gerçek - İstanbul'da Gelişim Üniversitesi öğrencileri, öğrenim ücretlerine yapılan fahiş zamlara tepki göstermek için Avcılar yerleşkesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

Farklı üniversitelerden öğrencilerin bir araya geldiği açıklamaya, Hakların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Musa Piroğlu destek verdi. Öğrenciler, “Zamlara boyun eğmiyoruz” pankartının yanı sıra, “Gelişim boyun eğmez” ve “Zamlara boyun eğmiyoruz” dövizleri taşıdı.

'MÜŞTERİ OLARAK GÖRÜLÜYORUZ'

Öğrenciler adına açıklamayı okuyan Emir Yılmaz, final haftası döneminde eğitim ücretlerine yüzde yüz zam yapıldığını belirterek, idarenin aldığı kararı kabul etmeyeceklerini söyledi. Üniversitenin ticarethaneye dönüştürüldüğünü kaydeden Yılmaz, "Bizleri müşteri olarak üniversiteyi ticarethane olarak gören bu anlayışı teşhir ediyoruz. Gelişim Üniversitesi öğrencileri olarak geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 100 oranında yapılan bu zamma karşıyız. Bizler daha iyi bir gelecek hedefiyle öğrenim görmek isterken yapılan bu fahiş zamlarla öğrenci değil müşteri olarak görüldüğümüzü öğrenmiş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

DİLEKÇE VERDİLER

Açıklamanın devamında Yılmaz, şunları kaydetti: "Enflasyon oranları da gösteriyor ki yapılan bu zam ile dengesiz bir artış söz konusu. Erken tercih döneminin bu kadar kısa süreli olması da öğrenciler olarak bizlerin sağlıklı bir karar vermesine engel oluyor. Okul yönetimimizin de yapmış olduğumuz açıklamayı dikkate alarak hareket edeceğini temenni ediyor ve mücadeleyi bırakmayacağımızı buradan belirtmek istiyoruz."

Açıklamanın ardından öğrenciler, "Yapılan zamlar derhal geri çekilsin" ve "Hukuksuz zamlara karşıyız" sloganları attıktan sonra yönetime dilekçe vererek eyleme son verdi. (MA)

Öne Çıkanlar