İstanbul'un yeni taksileri: 8+1, yüzde 30 pahalı

İstanbul'un yeni taksileri: 8+1, yüzde 30 pahalı
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 5 bin yeni taksi projesinin üç yıldır muhalefet oylarıyla reddedilmesi üzerine 'orta yol' olarak gündeme getirdiği 1803 minibüs ve 322 dolmuşu taksiye dönüştürme önerisi kabul edildi. Peki yeni taksiler nasıl olacak?

Artı Gerçek - İstanbul'daki taksi krizi giderek derinleşirken, Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin yeni taksi projesi yaklaşık üç yıldır Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi'nden (UKOME) geçirilemiyor. Vatandaşların şikâyetlerinin artmaya devam ettiği bir dönemde, UKOME’den yeni bir taksi kararı çıktı.

Buna göre, 1803 minibüs ve 322 dolmuş taksiye dönüştürülecek. Peki bu dönüşüm nasıl olacak? Bu taksiler direkt İBB’ye mi bağlı olacak? Yeni taksiler hangi renk olacak? Tarifeleri diğer taksilerle aynı mı olacak yoksa daha mı pahalı olacak?

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, yeni taksilerin tarifesi, 8+1 yolcu kapasitesi nedeniyle şoförlerin yine turistleri tercih etme riskinin nasıl denetleneceğini anlattı. Habertürk’ten Esra Toptaş’ın haberine göre detaylar şöyle:

KURAYLA BELİRLENECEK

Yeni metro hatlarının devreye girmesiyle atıl halde kalan hatlardaki 1803 minibüsün plakası taksiye dönüştürülecek. Seçilecek minibüs plakaları kurayla belirlenecek.

YENİ TAKSİLER BİNEK Mİ, MİNİBÜS MÜ?

Minibüsten dönüşecek taksiler binek araç değil, 8+1 yolcu kapasiteli minibüs olacak. Şimdi burada araç markası vermeyeyim ama özellikle turistlerin taşındığı minibüs modellerinden olacak.

YENİ TAKSİLER NE RENK OLACAK?

Minibüsten dönüşecek 1803 yeni taksi, klasik taksi renginde olacak fakat damalı olması düşünülüyor. Birkaç modelleme yapılmış. Hali hazırdaki siyah lüks taksilerdeki gibi damalı olması planlanıyor.

TARİFE AYNI MI? Minibüsten dönüşecek 8+1 yeni 1803 taksinin tarifesi normal taksi tarifesinden yüzde 30 daha fazla olacak.

MİNİBÜSTEN DÖNÜŞEN TAKSİLER İBB’YE Mİ BAĞLI?

Minibüsten dönüşecek taksilerin muhatabı İBB olacak, şoförler önce 2 haftalık eğitimden geçirilecek.

YENİ TAKSİLER NASIL DENETLENECEK?

Araçların tamamında kamera olacak. Tüm yolculuklar kayıt altında tutulacak. Yolcu almayan, yolcu seçen sürücülerin plakaları 3. İhlalde alınacak tekrar minibüse dönecek.

Cihan, 1803 minibüsün taksiye dönüşümüyle "İstanbulluların ihtiyaçlarına cevap verecek, belli bir standardı olan taksi modeli oluşturacaklarını" söyledi. Sıkı denetimlerle de herhangi bir aksaklığa izin verilmeyeceğini söyledi.

8+1 yolcu kapasitesi nedeniyle "taksicilerin yine kalabalık Arap turistleri tercih edip etmeyeceği" sorusuna ise Cihan, "Denetim ve yaptırım mekanizması çok iyi çalışacak. Direkt İBB’nin kontrolünde olacak. Böyle sorunlar yaşanmayacak” yanıtını verdi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar