İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırı davasında mütalaa açıklandı: 7 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırı davasında mütalaa açıklandı: 7 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi
İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin öldüğü bombalı saldırıda bomba düzeneğini bırakan Ahlam Albashır’ın arasında bulunduğu 36 sanıklı davada mütalaa açıklandı. Savcı, Albashır hakkında yedi kez ağırlaştırılmış müebbet istedi.

Artı Gerçek - İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde 13 Kasım 2022'de İstiklal Caddesi'ne bırakılan bombanın patlamasıyla altı kişinin öldüğü, 99 kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin 15'i tutuklu 36 sanığın yargılandığı davada mütalaa açıklandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, aralarında bombayı bırakan Ahlam Albashır'ın da bulunduğu sekizi tutuklu dokuz sanık katıldı. Bazı tutuklu sanıklar ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

SAVCI YEDİ KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı Furkan Kafalı, saldırının faili Ahlam Albashır'ın, 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar, 'tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme' suçundan 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, 99 kişiye karşı 'tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 1930 yıldan 2 bin 970 yıla kadar ve 'tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi' suçundan da 12 yıldan 24 yıla kadar olmak üzere 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1949 yıldan 3 bin 9 yıla kadar hapsini istedi.

'BANA NE VERİRLERSE İTİRAZ ETMEYECEĞİM'

Mütalaanın ardından söz verilen sanık Ahlam Albashır, şu ifadeleri kullandı:

"Onun bomba olduğunu bilmiyordum. Ahmet'in, Ammar'ın herhangi bir insanın bu konuyla alakası yok. Bana 'sadece turist olarak gidip fotoğraf çek' dediler. Bu vefat eden insanlardan dolayı ben geceleri uyuyamıyorum. Ben yetim biriyim kimsenin yetim kalmasını istemem. Elimden gelen bütün her şeyin bazı insanlara ulaşılması için elimden geleni yaptım. Suriye'ye giden şahısların yakalanması için Suriye'ye gitmek için hazırım. Rana'nın evine gittim yemek yiyordum. Fatma'nın bir süre evinde kaldım, onların terörle alakaları yok. Onlar bu olayda aldatıldı, bir suçu yok. Bana ne verirlerse itiraz etmeyeceğim."

NE OLMUŞTU?

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da meydana gelen patlamada altı kişi öldü, 99 kişi yaralandı. Saldırının failinin Ahlam Albashir olduğu açıklandı. Albashir'e ait olduğu belirtilerek yayınlanan ilk görüntülerde, zanlının caddede beton saksıdaki banka paket bıraktıktan sonra olay yerinden elinde bir gül ile uzaklaştığı görüldü. Albashir, Küçükçekmece'de yakalandı. Aynı evde bulunan çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Esenler'de ikamet eden Albashir'i Küçükçemece'ye getiren ve yurt dışına kaçırmakla görevli kişinin Ahmet Jarkas olduğu öne sürüldü. Kardeşi Ammar Jarkas'ın da Albashir'le birlikte yaşayan Billal Hassan'ı kaçırdığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk açıklamasında, saldırı talimatının Kobanê'den verildiğini ve Albashir'in Afrin'den Türkiye'ye sızdığını, PKK tarafından istihbarat eğitimi verildiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında ise, Albashir'in İdlib'den Türkiye'ye geçtiği bilgisi yer almıştı. Açıklamada, “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin – İdlib üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir” denilmişti.

'AĞABEYİM ÖSO KOMUTANI' DEMİŞTİ

Albashir'in ifadesi olarak açıklanan anlatımlarda ise Türkiye'ye İdbil'den geldiği belirtiliyordu. Albashir'in pakette bomba olduğunu bilmediğini ve uyuşturucu sandığını söylediği de öğrenildi.

Albashir’in ifadesinde, ağabeyinin Suriye'de Beşşar Esad yönetimine muhalif olan Özgür Suriye Ordusu’nda (ÖSO) üst düzey komutan olduğunu söylediği ortaya çıkmıştı. Kendisinin ise Menbiç’te YPG üst düzey yöneticileri tarafından casuslukla suçlandığını dile getiren Albashir, 1 ay cezaevinde kaldığını anlatımştı.

Saldırının ardından Albashir’le birlikte 51 kişi gözaltına alındı. Aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 17 şüpheli tutuklandı.(DHA)

Öne Çıkanlar