İstinaf, Gündüz ailesinin başvurularını reddetti: Alkollü araç kullanırken ölüme sebep olan Şenyüz cezaevine girmeyecek

İstinaf, Gündüz ailesinin başvurularını reddetti: Alkollü araç kullanırken ölüme sebep olan Şenyüz cezaevine girmeyecek
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara Bölge Mahkemesi 12’nci Ceza Dairesi, Umutcan Gündüz’ün ailesinin başvurusunu esastan reddetti. Alkollü araç kullanırken Umutcan Gündüz’ün ölümüne sebep olan Şenyüz, dört aylık tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak cezaevine girmeyecek.

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


Artı Gerçek- Ankara Bölge Mahkemesi 12’nci Ceza Dairesi, araba çarpması sonucu vefat eden Umutcan Gündüz davasına ilişkin başvuruların incelenmesini tamamladı. Mahkeme, Gündüz ailesinin ve avukatlarının başvurularının esastan reddine karar verdi. Gündüz’ün ölümüne sebep olan Çağdaş Şenyüz hakkında verilen karar kesinleşti.

Ankara’nın Eryaman ilçesinde bisiklet sürerken bir aracın kendisine arkadan çarpması sonucu vefat eden Umut Gündüz’ün ölümüne neden olan Çağdaş Şenyüz’ün yargılandığı davanın 27 Aralık 2021’de kararı çıktı. Ankara 57’inci Asliye Ceza Mahkemesi Şenyüz’e “bilinçli taksirle öldürme” suçundan dört yıl beş ay 10 gün hapis cezası verdi. Dört ay cezaevinde kalan Şenyüz, tutuklu olduğu süre göz önünde bulundurularak cezaevine girmedi. Umut Gündüz’ün ailesi 28 Ocak’ta istinaf mahkemesine başvurdu.

whatsapp-image-2022-10-24-at-20-42-13.jpeg

“KASTEN ÖLDÜRME” SUÇUNDAN YARGILANMASI İSTENMİŞTİ

Başvuruda, sanığın alkollü olduğu, araba kullanırken gerekli tedbirleri almadığı vurgulandı. Gündüz’e çarptıktan sonra kaçtığı hatırlatılarak, verilen cezanın vicdana aykırılık teşkil ettiği belirtildi. Başvuruda, sanığın “kasten öldürme” suçundan yargılanması istendi. Ayrıca dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesi talebi de tekrarlandı.

İSTİNAF HUKUKA UYGUN BULDU

Başvuruyu değerlendiren Ankara Bölge Mahkemesi 12’nci Ceza Dairesi, 17 Ekim tarihinde kararını açıkladı. Mahkeme, “kararda usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığını, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığını, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğunu, eylemin doğru olarak nitelendirildiğini ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğunu” belirtti. Mahkeme, bazı düzeltmeler dışında başvurunun esastan reddine karar verdi. Ceza dairesinin bu kararıyla yerel mahkemenin kararı kesinleşti.

whatsapp-image-2022-10-24-at-20-43-00.jpeg

BABA GÜNDÜZ: DÜZEN DEĞİŞECEK VE KARARLAR TEKRAR SORGULANACAK

İstinaf Mahkemesinin verdiği kararı değerlendiren baba Menderes Gündüz, karar sonrası tarif edilemez acı yaşadıklarını belirtti. İnsan canının yok sayıldığı ve adil yargılanmanın olmadığı bir hukuk düzeninde olduklarını ifade eden Gündüz, “Ama ilk günkü gibi mücadelemiz sokaklarda devam edecek. Bu hukuksuzlukları ve verilen bu vicdanları kanatan kararları herkes ile paylaşacağız. İnanıyoruz ki bu düzen değişecek ve bu kararlar tekrar sorgulanacak. Oğlumuzun gömleği hala kan kokarken katilleri bu kadar hızlı aramıza salamazsınız. Katillere, hırsızlara, sapıklara işlemeyen adalet mekanizması acılı ailelere çok hızlı işliyor. Yaşanılan cinayetleri kaza, kader, fıtrat diyerek normalleştiremezler. Emek ve güçlük ile büyüttüğümüz çocuklarımız iktidarın cezasızlık politikası neticesinde öldürülüyor” dedi.

Gündüz ailesi avukatları karara ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracak.

Öne Çıkanlar