İstanbul Tabip Odası: Cumartesi Anneleri’nin yanındayız

İstanbul Tabip Odası: Cumartesi Anneleri’nin yanındayız
Yayınlanma:
A+ A-
Cumartesi Anneleri / İnsanları’nın her hafta yaşadıkları hukuksuzluklara dikkat çeken İTO, “Cumartesi Anneleri’nin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Kayıp yakını İkbal Eren de mücadeleleri sürdüreceklerini söyledi.

Artı Gerçek - İstanbul Tabip Odası (İTO), Cumartesi Anneleri’nin 964'üncü buluşmasına destek için katıldıkları eylemde yaşanan hak ihlalleri ve hukuksuzluklara karşı Cağaloğlu’nda bulunan binalarında basın toplantısı düzenledi.

Toplantının yapıldığı salona “Adalet, demokrasi ve insan hakları mücadelemizden vazgeçmiyoruz, Cumartesi Anneleri’nin yanındayız” pankartı asıldı.

Açıklamaya, İTO Yönetim Kurulu üyeleri ve kayıp yakınları katıldı. Basın metnini Türk Tabipler Birliği (TTB) önceki dönem Merkez Konseyi üyesi Dr. Meltem Günbeği okudu.

Dr. Meltem Günbeği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) “ihlal” kararına rağmen Cumartesi İnsanları’nın engellendiğini belirterek, Cumartesi Anneleri’nin her hafta kararlılıkla kayıplarını aramaya devam ettiklerini söyledi.

‘ALINAN RAPORLARIN SİCİL NUMARALARI SİLİNDİ’

Geçen hafta polis müdahalesini hatırlatan Günbeği, polis amirinin tahrik edici sözler sarf ettiklerini belirtti. Günbeği, şunları söyledi:

“Ellerde tutulan karanfiller agresif şekilde koparılıp, ayaklar altında çiğnendi. Polis aracına bindirilme sırasında ise ters kelepçe, araç içine iterek sokma, hakaret etme, itiraz edenlerin kelepçelerinin bilerek daha fazla sıkılması şeklinde işkence ve kötü muamele uygulamaları yapıldı. Muayene olanların giriş muayene raporları almaları polislerce engellendi. Alınan raporların sicil numaraları silindi.”

Günbeği, Cumartesi İnsanları’nın yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

‘YILLARDIR FAİLLERİN CEZALANDIRILMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

Basın açıklamasının ardından konuşan kayıp yakını İkbal Eren, “Gözaltı aracında itilip, darp ediliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Cezasız kalan her suç faili azıtır’ diyordu. Bu konuşma bana çok garip geldi. Biz Cumartesi İnsanları olarak yıllardır faillerin cezalandırılması için mücadele ediyoruz. Erdoğan iktidarda değilmiş gibi ve sanki başka bir ülkeden bahsediyormuş gibi konuşması kabul edilemez. Kayıplarımız bulununcaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.(MA)

Öne Çıkanlar