İzmir için deprem uyarısı: Tuzla Fayı yakında kırılabilir, 7.1'e kadar deprem potansiyeli var

İzmir için deprem uyarısı: Tuzla Fayı yakında kırılabilir, 7.1'e kadar deprem potansiyeli var
Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir depremine dair uyarılarda bulundu. Tuzla fayının 2 bin yılda bir kırıldığını söyleyen Sözbilir, "2 bin yıldır kırılmadığını görüyoruz. Fay uzunluğu nedeniyle yaklaşık 7.1'e kadar deprem üretme potansiyeline sahip" dedi.

Artı Gerçek - İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir'deki beş fay üzerinde yaklaşık 6 yıl süren çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

Prof. Dr. Sözbilir, İzmir, Güzelbahçe, Yağcılar, Seferihisar ve Tuzla fayları ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını söyledi.

tuzlafay3.jpg

İZMİR FAYININ YAKIN GELECEKTE KIRILMA ŞANSI YOK

İzmir Fayı'ndaki son depremin 1688 yılında meydana geldiğini anlatan Sözbilir, "Yaklaşık 340 yıl geçmiş. O fayın deprem tekrarlama aralığı biraz daha geniş, yaklaşık bin yıla yakın. Dolayısıyla İzmir fayının da yakın bir gelecekte kırılma şansı olmadığını düşünüyorum" dedi.

Sözbilir şöyle devam etti: "Ama İzmir'deki Tuzla Fayı 2 bin yılda bir kırılan bir fay ve 2 bin yıldır kırılmadığını görüyoruz. Dolayısıyla Tuzla Fayı açısından İzmir'in deprem tehlikesinin değerlendirilmesi gerekiyor."

tuzlafay1.jpg

İZMİR'İN EN UZUN FAYI TUZLA, NERELERDEN GEÇİYOR?

Tuzla Fayı'nın İzmir'in en uzun faylarından biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sözbilir, denizde ve Doğanbey'de başlayıp kuzeyde de Bornova'ya kadar devam eden fayın yaklaşık 50 kilometre uzunluğa sahip olduğu bilgisini verdi.

Sözbilir, "Fay uzunluğu nedeniyle yaklaşık 7.1'e kadar deprem üretme potansiyeline sahip. 2 bin yıldır kırılmadığı için fayın yakın bir zamanda kırılma ihtimali yüksek" dedi.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE İLGİLİ BİR YOL HARİTASI ÇİZİLMELİ'

Tuzla fayının kırılma zamanının yaklaşmasına paralel olarak acil olarak alınması gereken önlemlerle ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şunları söyledi:

"Türkiye ölçeğinde 1999 depreminden sonra gerek üniversiteler gerek sivil toplum örgütleri gerekse belediyeler olarak çok önemli çalışmalar yaptı. Ama özellikle Elazığ, İzmir, 6 Şubat veya Van depremleri depreme hazır olmadığımızı gösterdi. Daha hızlı bir şekilde önlem almak gerekiyor. Her ilin kendine göre bir kentsel dönüşüm çerçevesi çizilmeli.

AFAD PLANINDA İZMİR İÇİN 127 TANE EYLEM VARDI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) 81 il için 2020'nin sonunda tamamlanmıştı. İzmir için 127 tane eylem vardı. Bunlar tamamlanmadığı sürece 'Depreme hazırız' deme şansımız yok.

tuzlafay2.jpg

'İZMİR'DE DENİZE YAKIN YERLERDE SIVILAŞMA TEHLİKESİ VAR'

Fay, zemin ve bina üçlüsünün çok iyi şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Faylarımızı tanımaya devam etmeliyiz çünkü birlikte yaşıyoruz, onlar canlı varlıklar. Fayların anlaşılması için Türkiye ölçeğinde bir proje başlatıldı. Zeminle ilgili problemler İzmir'de çok yüksek. Özellikle denize yakın yerlerde sıvılaşma tehlikesi var."

'MANİSA FAYININ YAKIN GELECEKTE KIRILMA ŞANSI YOK'

manisa-fay.jpg

Prof. Dr. Sözbilir, son günlerde gündeme gelen Manisa'daki deprem riskiyle ilgili olarak ise şu bilgileri verdi:

"Manisa'nın değişik yerlerinden geçen 32 tane fay var. En önemlisi Manisa fayı, bu fay Manisa il merkezinden geçip kuzeyde Spil Dağı ile sınırlanıyor. Çalışmalarda bu fayın yakın bir gelecekte deprem üretme potansiyelinin olmadığını saptadık. Çok yakın bir gelecekte kırılma şansı yok. Çünkü son depremini 1845 yılında yapmış. Fayın deprem tekrarlama aralığı da 900 yıl civarında. O yüzden yakın bir gelecekte bu fayın kırılma şansı yok.

Bu fayın üzerindeki çalışmaları kentsel dönüşüm mantığıyla gerçekleştirebiliriz. İl sınırları içerisinde geri kalan 31 tane fayın özellikleri tam olarak bilinmediğinden onlarla ilgili tehlike devam ediyor." (DHA)

Öne Çıkanlar