İzmir'de insan hakları savunucuları ve avukatlar Can Atalay için eylem yaptı

İzmir'de insan hakları savunucuları ve avukatlar Can Atalay için eylem yaptı
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir’deki insan hakları savunucuları ve hukukçular, AYM kararına rağmen tahliye edilmeyen TİP Milletvekili Can Atalay'a özgürlük talebiyle açıklama ve oturma eylemi gerçekleştirdi. Açıklamada, Atalay'ın bir an önce serbest bırakılmasını istendi.

Artı Gerçek - İzmir'deki hukuk örgütleri, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında ihlal kararı verdiği Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmesi talebiyle İzmir Adliyesi’nin C Kapısı önünde açıklama yaptı. "Can Atalay'a özgürlük" pankartının açıldığı açıklamada, "Can Atalay Meclis’e", "Can Atalay'a özgürlük" ve "AYM kararı uygulansın" dövizleri taşındı. "Gezi halktır yargılanamaz" ile "Hatay halkı vekilini istiyor" sloganlarının atıldığı açıklamaya siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Açıklamayı yapan avukat Yağmur Gül Kartal, vekil seçildikten sonra da yargılanması devam eden Atalay hakkında verilen hükmün onaylandığını belirtti. AYM’nin ihlal kararını anımsatan Kartal, buna karşılık yerel mahkemenin tavrının ise hukuka aykırı olduğunu söyledi.

'HALKIN İRADESİ YOK SAYILDI'

"Siyasi iktidarın, 'milli iradenin' temeli olarak gördüğü seçim sandığına ve o sandıktan çıkan iradeye saygı duymaması, açıkça halk iradesinin gasp edilmesi, Hatay halkının iradesinin yok sayılmasıdır" diyen Kartal, şöyle devam etti:

"Halihazırda milletvekili olarak seçilmiş olan Can Atalay, seçmenlerinin iradesini parlamentoda temsil etmek, yasama faaliyeti içerisinde yer almak ve deprem bölgesi olan Hatay için çalışmalarına başlamak üzere derhal serbest bırakılmalıdır. Yerel mahkeme ya da Yargıtay, eninde sonunda Anayasa Mahkemesi kararını uygulamakla yükümlüdür. Tarafsız ve bağımsız olması gereken yargı kendi meşruiyetini sorgulatacak hukuksuzluklardan derhal dönmelidir."

'KIŞANAK'A ÖZGÜRLÜK'

Ardından konuşan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi Eşbaşkanı Şükran Öztürk de, AYM kararlarının uygulanmamasına tepki göstererek, hakkında beraat kararı verilen Kürt siyasetçi Gülten Kışanak'ın da bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Açıklama 10 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi. (MA)

Öne Çıkanlar