Kadıköy, 'Çok Yüksek İnsani Gelişme' sıralamasında Türkiye birincisi

Kadıköy, 'Çok Yüksek İnsani Gelişme' sıralamasında Türkiye birincisi
İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler 2021 raporuna göre Kadıköy Belediyesi, "Çok Yüksek İnsani Gelişme" sıralamasında Türkiye birincisi oldu. Belediye, yönetişim ve saydamlık, sağlık, sosyal yaşam, toplumsal cinsiyet eşitliği kategorilerinde de birinci çıktı.

Artı Gerçek- İnsani Gelişme Vakfı'nın (İNGEV) ilçelerde insani gelişmeyi desteklemek üzere; ilçelerin uzun, sağlıklı, yaratıcı bir hayat yaşaması, bilgi ve eğitim alabilme imkanına sahip olması ve insana yaraşır bir hayat için gerekli kaynaklara erişebilmesi kriterlerini dikkate alarak hazırladığı, İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler (İGE-İ) 2021 raporu, bugün çevrimiçi gerçekleşen bir toplantıda açıklandı.

Türkiye’de nüfusu 150 binin üstünde olan ilçe belediyeleri ile üç büyük ilin bütün ilçelerini kapsayan 177 ilçenin değerlendirildiği rapora göre Kadıköy Belediyesi, ‘Çok Yüksek İnsani Gelişme’ sıralamasında birinci oldu.

2020 yılındaki raporda da birinci olan Belediye ayrıca yönetişim ve saydamlık, sosyal kapsama, sağlık, sosyal yaşam, toplumsal cinsiyet eşitliği kategorilerinde de birinci sırada yer aldı.

Belediyelerin yeni yerelleşmedeki rolünün de konuşulduğu toplantıya, çok yüksek insani gelişme bölgesinde olan ve geçen yıldan sıçrama yapan başarılı belediye başkanları davet edildi. Çevrimiçi olarak düzenlenen buluşmaya katılan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, iki yıl art arda insani gelişmişlik seviyesinin en üst sıralarında yer aldıklarını ve doğru bir strateji ile vizyon hedeflerine yaklaştıklarını söyledi.

'YARATTIĞI DEĞERLERLE DÜNYADA ÖRNEK BİR KENT'

Her yıl sonuçlarını dört gözle beklediklerini söyleyen Odabaşı, "insani gelişmişlik raporunda bu yıl diğer alanların yanı sıra Kadıköy’ün özgürlükçü ruhunu yansıtan toplumsal eşitlik ve şeffaflık kategorilerinde de en üst sırada olduğunu öğrenmek büyük gurur verici. Göreve başlarken vizyonumuzu ‘Yarattığı değerlerle dünyada örnek bir kent olmak’ olarak belirlemiş ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarını doğrudan stratejik planımıza entegre etmiştik. Bu sonuçlar bize gösteriyor ki, doğru bir strateji ile vizyon hedefimize bir hayli yaklaşabilmiş ve art arda iki yıl insani gelişmişlik seviyesinin en üst sırasında yer alarak sözümüzün arkasında durabilmişiz. Bu ödülü başarımızın gerçek sahibi olan Kadıköylülerle paylaşmaktan onur duyuyorum.” diye konuştu. (ANKA)

Öne Çıkanlar