Kadıköy'de yüzlerce hayvan boynuzu ele geçirildi: Geyik, antilop, bizon...

Kadıköy'de yüzlerce hayvan boynuzu ele geçirildi: Geyik, antilop, bizon...
Kadıköy'de bir iş yerine yapılan operasyonda, Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaret Konvansiyonu (CITES) kapsamındaki çok sayıda hayvanın boynuzu ele geçirildi. Operasyonda, hayvan boynuzlarının yanı sıra tarihi eserler de bulundu.

Artı Gerçek - İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kadıköy'de bir iş yerinde farklı tür ve cinste, CITES kapsamında bulunan hayvanlara ait boynuz ile parçaların bulunduğuna ilişkin ihbar aldı.

İhbarı değerlendiren ekipler yaptıkları çalışmaların ardından 17 Aralık Cumartesi günü iş yerine operasyon düzenledi. İş yerinde yapılan aramalarda, 485 karaca boynuzu, 13 karaca kafatası, 4 karaca boynuz kökü, 271 kızıl geyik boynuzu, 55 kızıl geyik boynuz parçası, 5 çift boynuzlu kızıl geyik kafatası, 2 boynuzsuz yüzülmüş kızıl geyik kafatası,13 mus geyiği boynuzu, 30 ala geyik boynuzu, 141 adet ren geyiği boynuzu, 29 antilop boynuzu, 50 beyaz kuyruklu geyik boynuzu, beş çift boynuzlu dağ keçisi kafatası, 20 dağ keçisi boynuzu, beş bizon boynuzu, 20 Amerikan antilobu boynuzu, 128 çeşitli form ve ebatlarda hayvansal objeler ele geçirildi.

Operasyonda aynı zamanda 29 çeşitli form, ebat ve boyutlarda Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı medeniyetlerine ait olduğu değerlendirilen amforalar, 90 adet pişmiş toprak objeler, bir top mermisi, bir sedef kakma bağa kaşık, bir kırık cam şişe, bir mavi renkli cam şişe, 35 Roma ve İslami dönem sikkeleri, dört ok ucu bulundu. İş yerindeki hayvan parçaları ile tarihi eserlere el konulurken, gözaltına alınan şüpheli hakkında adli işlem başlatıldı. (DHA)

Öne Çıkanlar