Pazar yeri anlaşmazlığı kadınlarla erkekleri karşı karşıya getirdi, araya TOMA girdi

Pazar yeri anlaşmazlığı kadınlarla erkekleri karşı karşıya getirdi, araya TOMA girdi
Diyarbakır'da, kadınlar, kendilerine ayrılan Jiyan Semt Pazarı'na tezgah açmak isteyen erkek pazarcılara karşı direniyor. Polis TOMA'lı barikat kurdu.

Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK - Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi, Bağcılar mahallesinde bulunan ve kadınlara ayrılan Jiyan Semt Pazarı'nda erkek pazarcıların da tezgah açmak istemesi gerginliğe neden oldu. Pazar yerlerini vermek istemeyen kadın pazarcılarla, buraya tezgah açmak isteyen erkek pazarcıların karşı karşıya gelmesi üzerine bölgeye polis takviye edildi. Polis karşı karşıya gelen kadın pazarcılarla, erkekler arasında barikat kurdu. Kadıncılar, erkekleri tezgahlarına göz dikmekle suçlarken, erkek pazarcılar yaşananlardan belediyenin sorumlu olduğunu söylüyor.

2013 yılında açılan ve sadece kadınlara ayrılan Jiyan Semt Pazarı, uzun süredir burada tezgah açmak isteyen erkek pazarcıların tehdidi altında. Diyarbakır'ın tüm mahallelerinde pazar kuran erkekler, kadınlara ayrılan Jiyan Semt Pazarı yakınlarında da tezgah açma girişiminde bulunuyor. 

BÖLGEDE TOMA VE ZIRHLI ARAÇLAR KONUŞLANDIRILDI

Kadınlar ise pazar yerinin erkekler tarafından işgal edilmemesi için Jiyan Semt Pazarı'nda nöbet tutuyor. Sabahın erken saatlerinde çok sayıda erkek pazarcı, araçları ile gelerek tezgahlarını açma girişiminde bulundu. Bunu duyan kadınlar, erkeklerin tezgah açacağı alana akın etti. Kadın ve erkek pazarcılar karşı karşıya geldi. Gerginliğin büyümesi üzerine çok sayıda çevik kuvvet, TOMA ve zırhlı araç bölgede konuşlandı. Çevik kuvvet, karşı karşıya gelen kadın pazarcılarla, erkekler arasında barikat kurdu. Kadınlar ve erkekler arasındaki tartışma uzun süre devam etti.

'ERKEKLER TEZGAMIZA GÖZ DİKTİ'

Pazarın kurulduğu alan Bağlar ilçesine bağlı, Bağcılar mahallesinde bulunuyor. Mahalle, yeni yerleşim yerlerinin yapıldığı ve nüfusunun giderek arttığı bir bölge. Bağlar Kadın Pazarcılar Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Hazal Tunç, "Şu anda burada pazar kurmak isteyen erkeklerin her birinin en az 10-12 tezgahı var. Bizim ise sadece bir tezgahımız var. 12 tezgah ile yetinmeyip bizim bir tezgahımıza da göz dikiyorlar.  Biz 100-150 kadınız, onlar ise 500 kişi. Bir tezgahımıza göz dikmiş durumdalar. Hani kadın hakları, hani hukuk? Kadının emeğine saygı nerde" diye sordu.

'SORUNUN TEMEL KAYNAĞI BELEDİYE'

Sorunun temel kaynağının belediye olduğunu ifade eden Tunç, arkadaşlarının belediye ile görüştüğünü ancak çözüm üretilmediğini söyledi. Belediyenin randevu taleplerine olumlu cevap vermediğini belirten Tunç, "Bu mevcut durumun tek sebebi belediyedir. Ne onlara net bir şey söylüyor, ne de bize net bir şey söylüyor. Biz diyoruz burası bize aittir, onlar da '5 yıl önce bize söz vermişler, buraya tezgah açacağız' diyorlar. Ama bizim elimizde belge var. Bağcılar kadınların pilot bölgesidir diye. Onlar şu anda işgalci durumundalar" dedi.

'KADINA ŞİDDET SADECE DAYAK DEĞİL'

Pazar alanında tezgah açan kadınlardan Güler Eker ise, 6 yıldır pazarcı olduğunu söyledi. Dün akşamdan beri nöbet tuttuklarını ifade eden Eker, "Direniyoruz, direneceğiz de. Kadına şiddet sadece dayak değildir. Başka şekilde de şiddet uygulanır. Bu da bir şiddet yöntemidir. Dün akşamdan beri, hatta haftalardır bu şekilde şiddete maruz kalıyoruz. Biz tezgahımızı bırakmayacağız" diye konuştu.

ERKEK PAZARCLAR ISRARLI

Erkek pazarcılar ise geri adım atmıyor. Onların da sorunun kaynağı olarak işaret ettiği yer Bağlar Belediyesi. Bağlar Pazarcılar Derneği Yöneticisi Ramazan Kılıç, "Burada tezgah açarsak kadın pazarcıların ekmeklerinden olacağının farkındayız. Onların mağduriyetini anlıyoruz. Ancak biz de ekmek parası derdindeyiz. Bağlardaki 2 pazarımız çok dar bir alana sıkışmış durumda. Şehir Bağcılar'a doğru gelişti, nüfus buraya kaydı. Biz bin 300 eski pazarcı eski Bağlar'da bir sokak arayla her gün pazar kurarken, bu koca alanın 400 bin nüfus 80 kadına ayrılmış olmasını adaletsiz olarak görüyoruz" dedi.

Bağlar Belediyesinin sorunu çözmediği için kadın pazarcılar ile karşı karşıya geldiklerini anlatan Kılıç, şunları söyledi:

"Kadınların mücadelesine saygımız var. Kendi ekmekleri için mücadele ediyorlar eyvallah. Ama bizim problemimizi belediye çözmüyor.  Yıllardır belediye yönetimi bizi hep oyaladı, erteledi. Başta umut vererek, 'Kadın pazarcıları yerleştirelim size de çare bulacağız' dediler. Ama sorunumuzu çözmediler. Bizim itirazımızın temeli budur. Bizi kadın pazarcılar ile karşı karşıya getiren Bağlar belediyesidir. Bağlar belediyesinin yöneticilerinin yeteneksizliğidir.  Bizde geri adım atmayacağız. Hatta Pazar açmama hatta hali kilitlemeye doğru gideriz" ifadelerini kullandı.

Bağcılar'da kadın ve erkek pazarcıları bekleyişi sürüyor. Bu aşamaya kadar kadın ne de erkek pazarcılar geri adım atmış değil. Belediye ile yapılan görüşmelerden de şimdilik bir sonuç çıkmış değil.

Öne Çıkanlar