Kadınlar Suriyeli mülteciler için eylem yaptı

Kadınlar Suriyeli mülteciler için eylem yaptı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 00:46
A+ A-
HDP Kadın Meclisi üyeleri, İstanbul Valiliği’nin kayıtlı olmayan Suriyeli mültecilerin sürgün edilmesi kararını siyahlar giyerek protesto etti.

HDP Kadın Meclisi üyeleri, İstanbul Valiliği’nin aldığı kayıtlı olmayan Suriyeli mültecilerin sınır dışı edilmesi kararı üzerinden savaşın ve mülteciliğin kadın ve çocuklar üzerindeki etkilerine dikkat çekmek için Pangaltı Metro çıkışında toplandı.

Siyah kıyafetlere bürünüp, yine sembolik olarak siyah şallar takan kadınlar, ellerinde Kürtçe, Türkçe ve Arapça "Hiç kimse isteği ile mülteci olmaz", "Kadınlar insanlık suçuna ortak olmayacak", "Birlikte yaşayacağız", "Unutmayın bir gün hepimiz mülteci olabiliriz" yazılı dövizler taşıdı.

Yine "Mülteci kadınlar yalnız değildir", " Yaşasın kadın dayanışması" sloganları atan kadınlar adına HDP Milletvekili Züleyha Gülüm konuştu.

‘MÜLTECİLERİN GERİ GÖNDERİLMESİNİ KABUL ETMİYORUZ’

Mülteci kadınlar ve çocuklarla dayanışmak için bir araya geldiklerini söyleyen Gülüm, "Baskıdan ve savaştan kaynaklı göç etmek zorunda kalan insanlara ırkçı davranışlarda bulunmak, insan haklarına aykırıdır. Mültecilerin geri gönderilmesini kabul etmiyoruz. İnsanca yaşamalarını istiyoruz" dedi.

Mültecilerin, özelde de kadınların taciz, tecavüz ve baskıya maruz kaldıklarını bildiklerini ifade eden Gülüm, "Öyle bahsettikleri gibi burada sefa içinde yaşadıkları doğru değildir. Kötü koşullarda yaşıyorlar" diyerek geri gönderme politikalarına son verilmesini istedi.

Gülüm, mültecilerle dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini vurguladı. (MA) 

Öne Çıkanlar