Kamu bankasından kur korumalı TL mevduat için 'icazet belgesi'

Kamu bankasından kur korumalı TL mevduat için 'icazet belgesi'
Ziraat Bankası Danışma Komitesi, kur korumalı TL mevduat hesaplarını 'İslâmi Finans İlke ve Esasları'na uygun gördü, konuyla ilgili 'icazet belgesi' düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Aralık tarihinde kabine toplantısı sonrası açıkladığı ve hemen akabinde uygulamaya konulmasıyla yeni tartışmalar başlatan, "Kur Korumalı TL Mevduat Hesapları" gündemdeki yerini koruyor.

Erdoğan'ın açıklamasının ardından yurttaşların TL hesaplarına katılması için çağrıda bulunulmuş, ekonomistler ve uzmanlar sistemin eksikliklerini anlatmıştı. Tartışma Türkiye gündemindeki yerini korurken, konu başka bir bout daha kazandı.

Kamu bankalarından Ziraat Bankası'nın Danışma Komitesi'nin imzasının taşıyan uygulamaya dair icazet belgesi ortaya çıktı. Şer'i hukuk esalarına göre düzenlenen belgenin salavatla başlaması dikkat çekti.

Başkan Mehmet Odabaşı, Başkan Vekili Prof. Dr. Süleyman Kaya ve Prof. Dr. Necmettin Kızılkaya'nın imzasını taşıyan "İcazet Belgesi"nde dikkat çeken ifadeler şöyle:

"Kur Korumalı TL Katılma Hesapları" karşılaşılan olağanüstü durum sebebiyle kamu yararı dikkate alınarak maslahat ilkesi çerçevesinde değerlendirildiğinden İslâmi Finans İlke ve Esasları'na uygun görülmüştür."

"Elbette en doğrusunu Allah Teâlâ bilir."

Danışma Komitesi'nde yer alan isimlerin Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olduğu öğrenildi. 

Belgenin ortaya çıkmasının ardından Ziraat Katılım Danışma Komitesi yetkilisi; Mehmet Odabaşı, Prof. Dr. Süleyman Kaya ve Prof. Dr. Necmettin Kızılkaya'nın imzalarıyla yayınlanan belgenin doğruluğunu teyit etti.

Ayrıca, Danışma Komitesi Başkan Vekili Prof. Dr. Süleyman Kaya da belgenin doğru olduğunu kaydetti Kaya, "Belgenin son hali hazırlanıyor, revize edilmiş olacak, daha detaylı açıklamaların olduğu bir belge yayınlanacak" dedi.

Öne Çıkanlar