Kandilli: Depremin büyüklüğü 6.9 | Ölü sayısı 20'ye çıktı

Kandilli: Depremin büyüklüğü 6.9 | Ölü sayısı 20'ye çıktı
Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Özener, 30-40 kilometrelik fayın kırıldığını, artçı depremlerin 15 gün kadar devam edebileceğini belirtti.

İzmir'de meydana gelen depreme ilişkin açıklama yapan Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, depremin büyüklüğünün 6.9 olduğunu, yaklaşık 30-40 kilometrelik bir fayın kırıldığının tespit edildiğini söyledi. 

Özener, artçı depremlerin 15 gün kadar devam edebileceğini belirterek, "Depremin büyüklüğü 6.9. Farklı kurumların hesapladıkları büyüklükler oluyor. Yaklaşık derinliği 10-12 km civarında olan sığ bir depremden bahsediyoruz. 30-40 km'lik bir fayın kırıldığı tespit edildi. 1.2 metrelik atımdan bahsediyoruz. 1.2 metrelik yer değiştirme var. Normal bir deprem bu. Şu ana kadar 2,8 ile 4,9 olan 21 deprem kaydettik. Artçıların 1 hafta 15 gün kadar sürmesi bekleniyor. Yaklaşık 6 civarında artçılar bekleyebiliriz." diye konuştu.

‘TSUNAMİ UYARISI YAPILDI’

Prof. Dr. Özener, "Bugün de tsunami meydana geldi. Kandilli Rasathanesi aynı zamanda bölgesel deprem ve tsunami izleme değerlendirme merkezi. Buradaki arkadaşlarımız deprem olduktan 9 dakika sonra tüm üye ülkelere ve AFAD'a tsunami uyarı mesajını gönderdi. Ölçülen dalga boyu ise yaklaşık 50-60 santim civarında" diye konuştu.

Artçı sarsıntıların devam edeceğini söyleyen Özener halka uyarılarda bulunarak, "Artçıların süreceği çok açık. Dolayısıyla artçılara hazırlıklı olmalıyız. Çürük binalara girmemeli, yetkililerin açıklamaların takip etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

TRAFİKTE YOĞUNLUK YAŞANDI

İzmir’de depreme iş yerlerinde yakalanan yurttaşlar, yakınlarına ulaşamayınca araçlarıyla evlerine gitmek için yola çıkınca, trafikte yoğunluk yaşandı. Yollarda araçlar ilerlemekte zorlandı.

TEKNELER SÜRÜKLENDİ, DENİZ ÇEKİLDİ

Depremle birlikte Seferihisar’da denizde gelgit oluştu. Marinada demirli yelkenli tekneler, denize doğru sürüklendi. O anlar, bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Depremin ardından bazı bölgelerde deniz çekilirken, bazı bölgelerde ise sular mahalle aralarına kadar girdi.

ÇEVRE İLLERDEN BÖLGEYE EKİPLER SEVK EDİLDİ

Deprem sonrası, Afyon, Bursa, Sakarya Kütahya, Eskişehir, Çanakkale, Muğla ve Balıkesir, Manisa, Konya, Denizli ve Uşak İl AFAD Müdürlükleri bölgeye sevk edildi. AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirildi.

Ayrıca Jandarma, Emniyet ve TSK tarafından JİKU, helikopter ve İHA desteğiyle havadan tarama ve görüntü aktarma çalışmaları yürütüldü.

KIZILAY BÖLGEYE 25 BİN 500 KİŞİLİK MOBİL MUTFAK GÖNDERDİ

Kızılay tarafından 48 personel, 16 araç ve 25 bin 500 kişiye hizmet verebilecek mobil mutfak ve ekipmanları bölgeye gönderildi. Bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere "AFAD Başkanlığı tarafından 3 milyon TL, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5 milyon TL acil yardım ödenekleri gönderilmiştir" denildi.

CAN KAYBI ARTIYOR

Depremin yaşandığı saat 14.51'den gece saat yaklaşık 00.00 sularına kadar AFAD tarafından 10 kez açıklama yapıldı ve her açıklamada bilançonun biraz daha ağırlaştığı görüldü.

Açıklamalarda 200'den fazla artçı sarsıntının kaydedildiği belirtilerek, 17 binada arama kurtarma çalışmasının yürütüldüğü 4 binada çalışmanın sona erdiği duyuruldu. AFAD depremde 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 786 kişinin yaralandığını, hasar gören ve yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Hasarlı evlere kesinlikle girilmemesi uyarısı yapıldı.

'OKULLARDA SORUN YOK'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk deprem sonrası yaptıkları araştırmada okullarla ilgili bir sorunun ortaya çıkmadığını, okullarda önemli bir hasar tespit etmediklerini söyledi.

DİYANET: CAMİLERDE KALINABİLİR

Diyanet İşleri Başkanlığı ise evlerine giremeyen halkın geceyi camilerde geçirebileceğini duyurdu.

BİR ARTÇI DAHA OLDU

6. 9'luk depremin ardından AFAD büyüklüğü 5.1 olan Kuşadası açıklarında artçı bir sarsıntının daha kaydedildiğini duyurdu. Saat 18.14'te meydana gelen depremin derinliğinin yerin 7 kilometre altında olduğu açıklandı.

4 HASTANE BOŞALTILDI

İlde bulunan 4 hastanenin hasar nedeniyle tahliye edildiği öğrenildi. Hastanelerden tahliye edilen hastaların sedye ve tekerlekli sandalyede bekliyor.

SELATİN TÜNELİ KAPATILDI

Izmir-Aydın otoyolundaki Selatin tüneli güvenlik gerekçesi ile kapatıldı.(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar