Kapalıçarşı'da numara 96 ve 98 çatışması: 'İki taraftan biri yok olacak'

Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Kapalıçarşı'da geçen yıl mayıs ayındaki silahlı çatışmanın iddianamesi tamamlandı. Numara 96 ve 98 arasındaki çatışma öncesi polisin gelmesine rağmen, 'iki taraftan biri yok olacak' denilerek, silahların ateşlendiği belirtildi.

Artık Gerçek - Kapalıçarşı'da meydana gelen ve çapraz ateş arasında kalan Azerbaycanlı oyuncu Kamran Dadashzade'nin öldüğü silahlı çatışmaya ilişkin 26 kişi hakkında 45 yıldan 285 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası istendi.

23 Mayıs 2022'deki çatışmaya yönelik savcılık soruşturması tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Kapalıçarşı'nın Beyazıt çıkışındaki Çadırcılar Caddesi Numara 96'da Kerim Öztürk ve Polat Öztürk kardeşlerin 'Öztürk Tekstil' isimli iş yerlerinin bulunduğu, yan tarafta numara 98'deki iş yerinde de ayakkabıcılık faaliyeti yürüten Korkular ailesinin bulunduğu, her iki taraf arasında önceye dayalı husumetin bulunduğu anlatıldı.

POLİS ÖNCEDEN HABER VERİLDİ, ÖNLEMLER YETERSİZ KALDI

Çatışma günü, Çadırcılar Caddesi Numara 112'den gelen "Daha önce husumet yaşadığım kişiler beni tehdit ediyor şu anda buradalar silahlı olabilirler" anonsu üzerine polisin olay yerine gittiği belirtildi. İddianameye göre; Korkular ailesinin bulunduğu grup, Öztürkler'in iş yeri önünde toplandı. Toplanan yaklaşık 40 kişinin arasında sözlü tartışma ve küfürleşme oldu. Gruptakiler "Ölmeye geldiklerini, aralarındaki husumetin, iki taraftan birinin yok olmasıyla sonuçlanacağını" söyledi. Bu sırada gruptaki bir kişinin küfür ederek "Sizi burada barındırmayacağım" demesi üzerine, bir başkası belinden silah çıkararak 8-10 el ateş etti ve silahlı çatışma her iki grup arasında başladı. Çatışma sonrası yapılan tespit çalışmalarında, sokakta 69 adet kovan bulundu.

POLİSİN SİLAHINI ALIP, ATEŞ ETTİ

Polis memuru Gökhan Kaya ilk ateşte sırtından yaralandı. Ayrıca yoldan geçen Azerbaycanlı oyuncu Kamran Dadashzade de çapraz ateş arasında kalarak yaralandı ve kaldırıldığı hastanede öldü. Dadashzade'yi öldüren kurşunun iş yeri içinde bulunan şüpheli Kerim Öztürk'ün ateşlediği silahtan çıktığı belirlendi. Polis memuru Kaya'nın yaralanmasına neden olan kurşunlar da yine Kerim Öztürk'ün silahından çıktı. Aynı caddede o sırada bulunan Zahide Bozan, Ahmet Memiş, Suat Alp ve Ahmet Korkular da çeşitli yerlerinden yaralandılar. Çatışan grup içerinde yer alan İbrahim Halil Küçükyıldız, polis memuru Emre Türker'in beylik tabancasını belinden alarak Öztürkler'in iş yerine doğru ateşlemeye başladı. Bu kişi, başka bir polis memurunun, bacağından vurması üzerine yakalanabildi.

SİLAH ZULALADILAR

İddianamede, her iki taraf arasında önceye dayalı husumetin bulunduğu, bu husumet nedeniyle Öztürkler ailesinin iş yerinin uzun süre kapalı kaldığı, olay günü Öztürk Tekstil'in açılışı nedeniyle hazırlık yapıldığı, Öztürk ailesinin grubunda yer alan 16 kişinin açılıştan ziyade, karşı tarafla yaşanacak bir problem olması ihtimaline dayanılarak silahlarla hazırlık yaptıkları ve kamera görüntülerine göre iş yerine silah sakladıkları belirtildi. Birinci grupta yer alan Korkular ailesi üyelerinin de duruma hazırlandıkları, firari Mustafa Korkular ile Rıdvan Örgen'in çatışmadan önce mesajlaştıkları, yine Korkular ailesinin akrabası olan Ferit'in olaydan birkaç saat önce, Korkular ailesine ait iş yerinde bulunduğu anlaşılan 5 adet silah fotoğrafını çektiği belirtildi.

KORKULAR'DAN 5 KİŞİ FİRARİ

Çatışmayı başlatan ve Korkular ailesinden olan Cuma Korkular, Remzi Korkular, Enes Korkular, Mustafa Korkular ve Mehmet Korkular'ın kaçtıkları ve halen firar durumda oldukları ifade edildi. Korkular grubundan 5 kişinin, Öztürkler'den 16 kişinin yakalandığı anlatılan iddianamede, Korkular grubundan birinin, Öztürkler'in iş yerine bir şeyler fırlatması ile silahlı çatışma başladığı vurgulandı.

İddianamede 9'u polis memuru 14 kişi 'mağdur', her iki gruptan 26 kişi 'mağdur-şüpheli' olarak yer aldı. Şüpheli Kerim Öztürk'ün kasten öldürme ve diğer suçlardan müebbet ve 275 yıla kadar hapsi talep edildi. Diğer şüphelilerin ise 45 yıldan 285 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları istendi. Zanlılar önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak. (DHA)

Öne Çıkanlar