Karikatüristlerden Musa Kart'a özgürlük çağrısı

Karikatüristlerden Musa Kart'a özgürlük çağrısı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 00:19
A+ A-
Barış İçin Karikatüristler ve Uluslararası Karikatürist Hakları Ağı Musa Kart ve Cumhuriyet çalışanlarının derhal serbest bırakılmalarını talep etti.

Uluslararası Karikatürist Hakları Ağı CRNI ve Barış İçin Karikatüristler "FETÖ’ye yardım" iddiasıyla mahkum edilen ve 3 aydır hapiste olan karikatürist Musa Kart ve hapisteki gazeteciler için özgürlük istedi.

"Olması gerekenden üç ay daha uzun: MUSA KART İÇİN ÖZGÜRLÜK" başlıklı mektubun sonunda Musa Kart için Fransız Kak ve Meksikalı Antonio Rodrigues tarafından çizilmiş iki karikatür de yer aldı. Gazetecilerin tutukluluğunun üçüncü ayında yayımlanan mektup şöyle:

"24 Temmuz 2019 itibariyle eski Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart ile eski mesai arkadaşları Önder Çelik, Kemal Güngör, Hakan Kara, Güray Öz ve Emre İper üç aydır cezaevinde. Musa Kart ‘terör örgütüyle iş birliği’ yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 16 aylık adil olmayan bir hapis cezası çekiyor.

"Bu üzücü ay dönümünde Barış İçin Karikatür Çizenler ile Uluslararası Karikatürist Hakları Ağı Musa Kart'a, ailesine ve hapishanedeki meslektaşlarına sarsılmaz desteği hakkında güvence vermek istiyor.

"Bu vesileyle Musa kart ve beş cesur meslektaşının hemen serbest bırakılması çağrısını tekrarlıyor ve Cumhuriyet çalışanlarına yöneltilen yanlış suçlamaları reddediyoruz.

"Meslektaşlarımızı özgürleştirmeye çağırıyoruz"

"Barış İçin Karikatür Çizenler ile Uluslararası Karikatürist Hakları Ağı gazeteciliği ve insan haklarını koruyan bütün kurumları Musa Kart ile meslektaşlarını özgürleştirmek, bu vesileyle de ifade özgürlüğüne destek olmak için bir birlik hareketine katılmaya davet ediyor."


Cumhuriyet Gazetesi davasında son olarak, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (istinaf), davada 25 Nisan 2018’de verilen mahkumiyet kararlarını onadı.

Buna göre beş yılın üzerinde hapisle cezalandırılanların dosyayı Yargıtay incelemesine giderken, beş yılın altında ceza verilen Güray Öz, Musa Kart, Hakan Kara, Önder Çelik, Kadri Gürsel, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör ve Emre İper’in cezasının infazına başlanmasına karar verildi. Gürsel’in ise tutuklu kaldığı süre cezasına sayıldı.

İstinafın onama kararının ardından infazın durdurulması için İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edildi ancak cezaların infazına başlandı. Davada beş yıl üstü ceza alan Murat Sabuncu, Akın Atalay, Aydın Engin, Ahmet Şık, Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç ile ilgili de Yargıtay’a itirazda bulunuldu. (Bianet)
 

Öne Çıkanlar