Kaybolan insan hakları aktivisti Ahmet Katie’nin eşi: Çocuklarımla birlikte korku içindeyiz

Kaybolan insan hakları aktivisti Ahmet Katie’nin eşi: Çocuklarımla birlikte korku içindeyiz
İnsan hakları aktivisti Ahmet Katie’nin kaybolmasının ardından yapılan basın açıklamasında, Katie hakkında yetkililerden bilgi talep edildi. Katie’nin eşi ise şu an Türkiye’de yaşamaktan endişe duyduklarını kaydetti.

Osman ÇAKLI


İSTANBUL - 29 Kasım’da Yusufpaşa’daki ofisinden çıktıktan sonra şüpheli şekilde kaybolan insan hakları aktivisti Ahmet Katie’nin nerede ve ne durumda olduğuna ilişkin ne ailesi ne de avukatları bilgi edinemedi. Ahmet Katie’nin akıbetiyle ilgili bilgi almak için bugün İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği’nde (Mazlumder) basın açıklaması düzenlendi. ArtıGerçek’e konuşan Ahmet Katie’nin eşi, kendisinin ve çocuklarının korku içinde olduğunu söyledi.

‘TEHDİTLER ALIYORDU AMA İSİM BİLMİYORUZ’

Ahmet Katie’nin insan haklarıyla ilgili çalışmalar yapmaya başlamasıyla birlikte tehditlerin arttığını söyleyen eşi, “Tehdit edenleri isim olarak bilmiyoruz. Ancak tehditlerin bazıları devlet tarafından, göç idaresinden oluyordu. Birden fazla yerden böyle tehditler geliyordu.” diye konuştu.

Eşinin kaçırılmasıyla ilgili hala şaşkın olduklarını anlatan Katie’nin eşi yaşadıkları korkuyu şöye anlattı:

“Şu an korkuyoruz. Çocuklarım ve benim için Ahmet bir yere gittiğinde en az bir mesaj atardı, arardı. Ya da ses kaydı atardı. Biz de endişelenmezdik. Bir anda kaybolunca hem çocuklarım hem de ben ne yapacağımızı bilmiyoruz. Türkiye’de yaşamaktan şu an için korkuyoruz”

‘EN UFAK TEHDİT ENDİŞEYE NEDEN OLUYOR’

Avukat Nurullah Çelen, kaçırılan sığınmacıların Türkiye sınırları içerisinde çıkmasına şükreder duruma geldiklerini söyledi. Avukat Çelen, “Ahmet Katie, Suriye sınırları içine bırakılırsa can güvenliği riske girer. Biz savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Hala daha bir bilgi edinmiş değiliz. Nerede olduğunu bilmiyoruz” dedi.

“Türkiye’de sığınmacılara yönelik sosyal medyada sıkça tehditleri görüyoruz” diyen Çelen, Türkiye’de yaşayanlar bu tehditleri kimi zaman “normal” görse de Suriyelilerin bilinçaltında bir tahribat yaşandığını ve endişeye neden olduğunu ifade etti.

EŞİNE ‘EVE GELİYORUM’ DEMİŞ

Basın toplantısında Sığınmacı Hakları Platformu adına açıklama yapan Yıldız Önen ise şunları kaydetti:

“Ahmed Katie için 30 Kasım 2023’te eşi tarafından kayıp kişi başvurusunda bulunuldu. Ailesi tarafından yapılan bu başvuruda, Katie’nin işyerinden çıkışının görülebileceği kameraların incelenmesiyle, telefon görüşmelerinin ve telefon cihazının takibe alınması da istendi. Edindiğimiz bilgilere göre Ahmed Katie, pazartesi akşamüstü eşine telefonda eve gelmek üzere olduğunu söylemiş. Ancak eve gelmeyince eşi onu tekrar aradığında telefonunun kapalı olduğunu görmüş. Ahmed Katie gözaltına alınmadan önce aynı bölgede çalışan bir akrabasına, kendisinin telefonla aranarak ‘Emniyet’ten çağrıldığını’ söylemiş, ancak nereye gitmesi gerektiğini açıklamamış. Sığınmacı Hakları Platformu olarak Ahmed Katie’nin durumuyla ilgili olarak acil bir inceleme yapılması ve nerede olduğu konusunda ailesine ve kamuoyuna bilgilendirmede bulunulması için gerekli tüm çalışmaların yapılmasını istiyoruz.”

Öne Çıkanlar