Suriyeli insan hakları savunucusu Ahmed Katie’den haber alınamıyor

Suriyeli insan hakları savunucusu Ahmed Katie’den haber alınamıyor
İstanbul'daki işyerinden 27 Kasım'da çıkan insan hakları savunucusu Suriyeli Ahmed Katiya'dan 'Emniyet’ten çağırıldığını' bildirmesinden sonra haber alınamıyor. Sığınma Hakları Platformu, Katie’nin durumuyla ilgili acil inceleme yapılması çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - İstanbul Yusupaşa'da yaşayan geçici koruma statüsündeki Suriyeli insan hakları aktivisti Ahmed Katiya'dan 27 Kasım 2023 tarihinde akşam üstü Yusupaşa'daki işyerinden çıktığından bu yana haber alınamıyor.

Sığınma Hakları Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Ahmed Katie için 30 Kasım 2023’te eşi tarafından kayıp kişi başvurusunda bulunuldu. Ailesi tarafından yapılan bu başvuruda, Katie’nin işyerinden çıkışının görülebileceği kameraların incelenmesiyle, telefon görüşmelerinin ve telefon cihazının takibe alınması da istendi” denildi.

‘EMNİYET’TEN ÇAĞRILDIĞINI’ SÖYLEMİŞ

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Edindiğimiz bilgilere göre Ahmed Katie, pazartesi akşamüstü eşine telefonda eve gelmek üzere olduğunu söylemiş. Ancak eve gelmeyince eşi onu tekrar aradığında telefonunun kapalı olduğunu görmüş.

Ahmed Katie gözaltına alınmadan önce aynı bölgede çalışan bir akrabasına, kendisinin telefonla aranarak ‘Emniyet’ten çağrıldığını’ söylemiş, ancak nereye gitmesi gerektiğini açıklamamış.

'ACİL İNCELEME YAPILSIN' ÇAĞRISI

Ahmed Katie, son zamanlarda maruz kaldığı taciz ve baskılar nedeniyle Ekim ayının sonunda insan hakları çalışmalarını askıya alma kararı aldığını kamuya beyan etmişti.

Sığınmacı Hakları Platformu olarak Ahmed Katie’nin durumuyla ilgili olarak acil bir inceleme yapılması ve nerede olduğu konusunda ailesine ve kamuoyuna bilgilendirmede bulunulması için gerekli tüm çalışmaların yapılmasını istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar