Kayıp yakınlarının eylemine polis engeli

Kayıp yakınlarının eylemine polis engeli
Kayıp yakınları ve İHD’nin 2015 yılında Sur’da katledilen Tahir Elçi’nin faillerini sormak amacıyla yaptığı eylem Diyarbakır Valiliği’nin ilan ettiği 'yasak' gerekçesiyle engellendi.

Artı Gerçek-Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 720’ncisini gerçekleştirmek üzere Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi.

28 Kasım 2015 tarihinde Sur’da katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin failleri sorularak, adalet talebini yinelemek amacıyla yapılmak istenen açıklama, Diyarbakır Valiliği’nin almış olduğu eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek engellendi.

İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Mehdi Özdemir yanı sıra çok sayıda İHD üyesi ile hak savunucusu eyleme katıldı.

Açıklama yapılmasını engelleyen polislere tepki gösteren İHD Şube Başkanı Zeytun, yasak kararının keyfiliğine dikkati çekerek, kayıpların faillerinden hesap sormaya devam edeceklerini söyledi. Zeytun, polisin engelini şu sözlerle kınadı:

“Değerli arkadaşlar, bugün kayıplar bulunsun failler yargılansın eylemimizin 720’nci haftası nedeniyle her hafta olduğu gibi buradaydık. Ne yazık ki Diyarbakır Valiliği’nin almış olduğu hukuka aykırı yasak nedeniyle eylemimizi gerçekleştiremiyoruz. Gördüğünüz üzere sayısız kolluk gücüyle eylem alanı çevrelenmiş.

‘BU HUKUKSUZ VE KEYFİ TUTUMU HİÇBİR ŞEKİLDE ADİL BULMADIK’

Kayıp yakınlarının, adalet talebinde bulunan insanların burada yıllardır mücadele ettikleri talepleri engellenmekte ve yasaklanmaktadır. Biz bu duruma karşı İHD Diyarbakır Şubesi olarak dava da açtık. Hukuki sürecimizi de sürdüreceğiz ama aynı zamanda devlet şiddeti nedeniyle kayıplarını arayan zorla kaybedilmelere uğrayan ailelerin, hak savunucularının da yanında olmaya devam edeceğiz. Bu hukuksuz ve keyfi tutumu hiçbir şekilde adil bulmadığımızı ifade etmek istiyorum.”

BATMAN’DA ELÇİ’NİN ANILDI

Batman’da ise kayıp yakınları ve İHD, eylemlerinin 555’inci hafta dolayısıyla şube binasında açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” pankartı ile kayıpların fotoğrafları açıldı. Açıklamayı yapan İHD Şube Yöneticisi Zeki Tangüner, kayıpların akıbetinin bulunması için mücadele etmeye devam ettiklerini belirterek, gerçekler açığa çıkana kadar da mücadelede ısrar edeceklerini söyledi.

Tangüner, 28 Kasım 2015 tarihinde Sur’da katledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin hikayesini okudu. Açıklama bir dakikalık oturma eylemiyle son buldu.(MA)

Öne Çıkanlar