Kayyım ilaçlama için 6 milyon harcadı: Cizre haşere istilası altında

Kayyım ilaçlama için 6 milyon harcadı: Cizre haşere istilası altında
Cizre Belediyesi kayyımı, 6 milyon TL ilaçlama ihalesi ve 400 bin TL ilaçlama makinesi harcamasına rağmen ilçede haşereler nedeniyle sokağa çıkılmıyor. Sıcaklığın 50 dereceyi bulduğu ilçede halk, ilaçlamanın zamanında yapılmadığından şikayetçi.

Artı Gerçek - Şırnak'ta kayyım yönetiminde olan Cizre Belediyesi, haşerelere karşı beş farklı şirketle beş farklı ihale imzaladı. Belediye, toplam 5 milyon 900 bin TL bedeli olan bu ihalelerin yanı sıra 400 bin TL’ye ilaçlama makinesi satın aldı. Şu ana kadar toplamda 6 milyon 300 bin TL ilaçlamaya harcandı ancak sıcaklığın 50 dereceyi bulduğu ilçe, haşereler nedeniyle sokağa çıkamaz hale geldi.

6 MİLYON 300 BİN TL HARCANDI

Kayyım yönetimindeki belediye, ilaçlama için Biyento Doğa Sağlığı Tarım Ticaret Limited Şirketi ile 165 bin TL, Acil İlaçlama Haşere Kontrol ve Mücadele Limited Şirketi ile 1 milyon 900 TL, Ang Almıla İlaç ve İlaçlama Gıda Temizlik Limited Şirketi 727 bin TL, Nergis Sağlık Hizmetleri Gıda İnşaat Nakliye Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 1 milyon 713 bin TL, Cesur Dış Tic. Tarım Ürünleri Gıda Pazarlama Hayvancılık Nakliye Limited Şirketi 1 milyon 395 bin TL ilaç ihalesi gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra 400 bin TL’ye ilaçlama makinesi satın aldı. Bununla birlikte kayyım ilaçlama için belediye kasasından 6 milyon 300 bin TL harcadı.

'İLAÇLAMA ZAMANINDA YAPILMADI'

Bu harcamalara rağmen ilaçlamanın zamanında yapılmaması nedeniyle halk sokağa çıkamaz, parklarda oturamaz hale geldi. Sıcaklardan bunalan ve vakit geçirmek için parka giden az sayıda kişiden biri olan Ahmet Yılmaz, belediyenin zamanında ilaçlama yapmadığı için haşerelerin bu kadar arttığını söyledi.

Yılmaz, ilaçlamanın insanların dışarıya çıkış saatlerine denk geldiğini belirterek, ilacın sineklerden çok insanlara etkisinin olduğunu ve ilaç nedeniyle hastalıkların ortaya çıktığını belirtti. Yılmaz, şöyle konuştu:

"Cizre'yi bildim bileli böylesi bir durumla karşılaşmadım. 30 yıldır buradayım ama ilk defa parklarda ve bahçelerde bu kadar sivrisineği görüyorum. Tam akşam saatlerinde dışarı çıkıp kendimizi parka atalım diyoruz, belediye sineklere etkisi olmayan ama insanlara etkisi olan bu ilacı hiçbir uyarı yapmadan rastgele sıkıyor. Bu ilacın insanlara bir zararı var mı yok mu konusunda bir açıklama yapmadan, kafalarına göre sıkıyorlar. Ancak sivrisineklerin sayısında herhangi bir azalma olmuyor." (MA)

Öne Çıkanlar