Kayyum: Cenazeleri yıkamayın

Kayyum: Cenazeleri yıkamayın
Dersim Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Tunceli Valisi Osman Kaymak, çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lilerin cenazelerinin yıkanmaması ve defin işlemi...

Dersim Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Tunceli Valisi Osman Kaymak, çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lilerin cenazelerinin yıkanmaması ve defin işlemi yapılmaması talimatı verdi. Newroz'da öldürülen Kemal Kurkut'un cenazesinin yıkanmasına ve defin işleminin yerine getirilmesine de AKP'li belediye izin vermemişti.

ARTIK GERÇEK – Dersim kırsalında 14 PKK'linin yaşamını yitirmesinin ardından cenaze yıkama krizi çıktı. Kayyum cenaze aracı vermedi, defin işleminde yardımcı olmadı.

Dersim kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren Murat Güngörmüş adlı PKK'linin cenazesi ailesi tarafından alındı. Kayyum olarak atanan vali Osman Kaymak cenaze aracı vermedi. Mezarlık ve defin işlemlerinde de aynı sorunu çıkardı.

SORUŞTURMA TEHDİDİ 

HDP Dersim Milletveki Alican Önlü, belediyeye kayyum olarak atanan Vali Osman Kaymak'ın, kentte cenaze yıkama işlemini yapanların cenazeleri yıkamamaları yönünde uyardığı aksi durumda haklarında soruşturma açılacağını söylediğini belirtti. Önlü, "AKP'liler cenaze ayırımı yapıyor. Cenaze ayırımı yapılmaması gerekiyor. Ailelerin talepleri reddediliyor. Olayın insani boyutuna müdahale var" dedi.

Olayın hukuki ve insani boyutu olduğuna dikkat çeken Önlü, şunları dile getirdi: "Hukuki süreç tamamlanıyor ancak insani boyutu yerine getirilmiyor. Savcı otopsi işlemini ve kimlik tespitini yapıyor. Hukuki süreç tamamlandıktan sonrada insani boyut ortaya çıkıyor. Cenazenin alınması, defnedilmesi süreci başlıyor. Belediyenin sorumluluğunda yapılması gerekiyor. Ancak AKP'li vali bunu engelliyor. Vali, kayyum olarak belediyeye atandı. Daha doğrusu belediyeyi işgal etti. Araç vermesi ve defin işlemine yardımcı olması gerekiyor. Cenazeler arasında ayırım yapıyor ve araç vermiyor. Diyarbakır'da öldürülen Kemal Kurkut'un cenazesinde de böyle bir durum ortaya çıktı. Orada da engelleyen AKP'li belediyeydi. Dersim'de de engelleyen yine bunlar."

Soruşturma tehditlerine rağmen cemevinde bir Alevi dedesi cenazesi yıkamasının ardından Murat Güngörmüş dualar eşliğinde toprağa verildi.

KEMAL KURKUT'UN DA CENAZESİ YIKANMAMIŞTI

Diyarbakır Newroz'unda öldürülen Kemal Kurkut'un cenazesinin yıkanmasına ve defin işleminin yerine getirilmesine AKP'li Battalgazi Belediyesi izin vermemişti. AKP'li belediyenin tutumu tepkilere neden olmuştu.

Öne Çıkanlar