Kızılay, gönüllü eczacıların çadırlarından da para almış: Tanesi 140 bin TL

Kızılay, gönüllü eczacıların çadırlarından da para almış: Tanesi 140 bin TL
11 ilde yıkıma yol açan depremlerin ardından Kızılay'ın sadece Ahbap'a değil, Türk Eczacılar Birliği'ne de parayla çadır sattığı ortaya çıktı. TEB Başkanı Arman Üney, beş çadırı tanesi yaklaşık 140 bin TL'ye Kızılay’dan satın aldıklarını açıkladı.

Artı Gerçek - Maraş'taki depremlerinin üçüncü gününde depremzedelere gönderilmek üzere yardım kuruluşu Ahbap'a çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay'ın, sahra eczaneleri kurmak ve ücretsiz ilaç dağıtmak için harekete geçen Türk Eczacılar Birliği'ne (TEB) de çadırları para karşılığında verdiği belirtildi. TEB Başkanı Arman Üney, tanesi yaklaşık 140 bin TL fiyatla 76 metrekare büyüklüğünde beş adet çadırı Kızılay’dan satın aldıklarını söyledi.

Sözcü gazetesinden Emre Deveci'ye konuşan Üney, bu alım için ödemeyi Kızılay’ın bir iştiraki olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş.’ye yaptıklarını belirtti. Üney, depremin ilk günü TEB’e ait bir tır eczaneyi Maraş’a gönderdiklerini ancak yıkımın büyüklüğü nedeniyle hemen çadır ve konteyner arayışına girdiklerini anlattı. Yeterli konteyner ve çadır bulmakta zorlandıklarını söyleyen Üney, bunun üzerine Kızılay ile temas kurduklarını belirtti.

MURAT AĞIREL: NEDEN ÜCRETSİZ VERMEDİNİZ?

Topladığı bağışlarla yardım yapan Ahbap'ın bölgede dağıttığı çadırları Kızılay'dan parayla almak zorunda kaldığını ortaya çıkan gazeteci Murat Ağırel ise TEB'in de benzer bir durumda kaldığını şu sözlerle duyurdu:

"Sayın Başkan sormak isterim. TEB (Türk Eczacılar Birliği) ücretsiz ilaç dağıtabilmek için KIZILAY’dan 76 m2 büyüklüğünde 5 adet çadırı 800 bin TL ye aldı. Yani tanesini 160 bin TL ye aldı. Bu çadırın maliyeti nedir? Neden ücretsiz vermediniz?"

TEB GÖNÜLLÜ OLARAK HİZMET VERİYOR

TEB şu an deprem bölgesinde 26 noktada çadır ve konteyner eczanesi, gönüllü olarak depremzedelere hizmet veriyor.

NE OLMUŞTU?

Kızılay'ın Ahbap'a çadırları para karşılığında verdiği, gazeteci Murat Ağırel'in bugünkü haberiyle ortaya çıkmıştı. Ağırel, Kızılay’ın depremin üçüncü gününde Ahbap'a 46 milyon TL’lik çadır satışı yaptığını duyurmuştu.

Ahbap haberi doğrularken, Kızılay Başkanı Kerem Kınık da "Kızılay Çadır&Tekstil AŞ gerek günlük~1000 çadır imali gerekse ithalat ve yurtiçi fason imalat ile AFAD’a barınma desteği vermeye devam etmektedir @Ahbap ve @Kizilay’ın işbirliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır. Aksini iddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir" açıklaması yaparak kendilerini savunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar