Kobanê Davası karar duruşması yarın: Selahattin Demirtaş duruşmaya katılmayacak, DEM Parti ve CHP’den geniş katılım

Kobanê Davası karar duruşması yarın: Selahattin Demirtaş duruşmaya katılmayacak, DEM Parti ve CHP’den geniş katılım
Kobanê Davası’nın karar duruşması yarın Sincan Cezaevinde görülecek. Duruşmaya Selahattin Demirtaş ve diğer tutukluların katılması beklenmiyor. DEM Parti'de Eş Genel Başkanlar ve MYK üyeleri duruşmada olacak. CHP de geniş heyet gönderecek.

Seda TAŞKIN


ANKARA - IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davasının karar duruşması 16 Mayıs'ta karara bağlanacak. Edinilen bilgiye göre, karar duruşmasına Selahattin Demirtaş ve diğer siyasilerin katılması beklenmiyor.

DEM PARTİ EŞ GENEL BAŞKANLARI DURUŞMAYI TAKİP EDECEK

Duruşma Sincan 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da görülecek. Duruşmaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra DEM Parti MYK üyeleri de katılacak. Duruşmanın ardından Sincan Adliyesi önünde açıklama yapılması bekleniyor. Selahattin Demirtaş ise duruşmaya katılmayacağı öğrenilirken, diğer tutuklu yargılanan siyasetçilerin de duruşmaya katılmayacağı belirtiliyor.

CHP GENİŞ KATILIM GÖSTERECEK

Önceki duruşmaya heyet gönderen CHP, bu duruşmada da daha geniş katılımlı bir heyet gönderecek. Heyette CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftçi ve Yüksel Taşkın, Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, Adana milletvekili Okan Konuralp ve Ankara milletvekili Aliye Timisi yer alacak.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün Meclis’te yaptığı grup toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Partisinin eş genel başkanıyken Sayın Demirtaş'ı, sayın eş genel başkanları ve 108 siyasetçiyi aldılar. 18'ini içeride tutuyorlar. Kamuoyunun bildiği adıyla Kobanê Davası; ama esasen HDP'li, DEM'li siyasetçilerin siyasetten uzaklaştırılmasına, kayyıma bahane üretme ve kendilerine adil bir yargılama süreci yaşatılmaksızın suçladıkları ve kamuoyunda seçimlerin manipülasyonu için de algı yönetimine başvurulmuş bir dava. Bu dava perşembe günü görülecek. Bir önceki davayı 4 kişilik bir heyetle takip ettik. Bu davayı da güçlü bir heyetle takip edeceğiz. Bu davadan adalete uygun bir karar çıkmasını bekliyoruz. Evrensel hukuk kurallarına uygun bir yargılama yapılmadı; ama kararın hiç olmazsa öyle kurulması, Anayasa bağlayıcılığı, AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) kararlarının bağlayıcılığının göz önüne alınmasını ümit ediyoruz. Perşembe günü o davada, bu siyasi davada da adalet bekliyoruz."

‘KARAR DURUŞMASININ ERTELENME İHTİMALİ HEP VAR’

Mahkeme heyeti 16 Nisan tarihinde görülecek duruşmanın karar duruşması olacağını belirtmiş ancak daha sonra ‘SEGBİS çözümlemeleri tamamlanmadığı’ gerekçesiyle karar duruşmasını 16 Mayıs tarihine ertelemişti. Bu karar duruşmaya bir gün kala avukatlara iletilmişti. Duruşma öncesi Artı Gerçek’e konuşan DEM Parti Hukuk Komisyonu Eş Sözcüsü Öztürk Türkdoğan, şu ana kadar mahkeme heyeti tarafından ertelemeye yönelik bir bilgilendirme yapılmadığını belirterek, ancak bir erteleme yaşanmasını ihtimalinin hep olduğunu belirtti.

‘ADALETTEN YANA OLAN HERKESİ DURUŞMAYI İZLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Türkdoğan, karar çıkacak gibi hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, adaletten ve barıştan yana olan herkesi Kobanê Davası’nı takip etmeye çağırdı ve şunları söyledi:

“Bu bir kumpas davasıdır ve duruşmayı izlemeye gelenler bunun bir kumpas olduğunu sadece birkaç kişinin konuşmasıyla bile anlayabilirler. Umuyoruz bu kumpas davası biter ve arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşur. Çünkü haksız hukuksuz bir şekilde uzun zamandır 18 kişi bu davada tutuklu. Sevgili Demirtaş ve diğer arkadaşlarımızın tamamının bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.”

‘SİYASİ İNTİKAM DAVASIDIR’

Duruşma öncesi Artı Gerçek’e konuşan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kobanê Davası’nın hukuki kaygılarla açılan ve karara bağlanacak bir dava olmadığını söyledi. Tanrıkulu, “Siyasal iktidarın, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının siyaset gündemine göre hukuka aykırı bir biçimde yargı eliyle başlatılan ve adil olmayan kurallarla sürdürülen bir dava olmuştur. Bir siyasi davadır, bir siyasi intikam davasıdır. Biz Perşembe günü mahkemede olacağız, Sincan'da olacağız. Bu hukuk aykılığın ortadan kaldırılması, adil bir sonucun çıkması çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Öne Çıkanlar