Kobanê Davası'nda karar duruşması: 'Yarın Sincan'da olacağız, herkesi dayanışmaya çağırıyoruz'

DEM Parti, yarın görülecek Kobanê Davası için katılım çağrısı yaptı. Öztürk Türkdoğan, "Mahkeme kararın çıkmayacağını iletti. Bütün hazırlıklarımızı yaptık. Yarın karar çıkacak şekilde orada olacağız" dedi.

Seda TAŞKIN


ANKARA - IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davası'nda karar duruşması yarın yapılacak. Duruşma öncesi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Sözcüleri Sevda Çelik Özbingöl ve Öztürk Türkdoğan ile HDP Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak partisinin genel merkezinde basın toplantısı gerçekleştirdi. Türkdoğan "Mahkeme bize yarın kararın çıkmayacağını iletti. Biz bütün hazırlıklarımızı yaptık. Kamuoyuna yaptığımız çağrı geçerlidir. Yarın karar çıkacak şekilde orada olmaya devam edeceğiz. Yarın saat 10.00'da Sincan'da olacağız" dedi. Kırkazak da "Yarın ülkenin sivil demokratik mücadelesine, muhalefetine ve sivil demokratik siyasi partileri Kürtler ile beraber omuz omuza verip seslerini yükseltmelidir. Vicdan sahibi herkesi yarın dayanışmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

İlk olarak konuşan Sevda Çelik Özbingöl, “8 yıldır devam eden dava adı altında siyasi saiklerle yürütülmektedir” dedi. Özbingöl konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin demokratik legal mücadelesini, Kürt siyasetçilerini hedef alan bir yargılamaya dönüşmüştür. Yargılamanın güvenilirliğini açıkça tehdit eden bu dahiliyetler devletin tüm tüzel kişiliğe sahip olan kurum ve kuruluşlarıyla cumhuriyetin ikinci yüzyılına başlangıç olarak demokratik bir süreç yerine ülkemizin demokratik, eşitlikçi, legal, siyasi mücadelesini ve Türk-Kürt siyasetçileri hedef alan bir yargılamaya doğru da açıkça evrilmiştir. Haberi olmayan onlarca insan dosyaya müdahil olarak dahil edilmiştir. Farklı şehirlerden farklı olayların bu dosyayla ilişkilendirilerek çok ciddi ve vahim bir suç dosyası görüntüsü oluşturulmaya çalışılmıştır.”

'YARIN ORADA OLACAĞIZ'

Haberi olmayan insanların dosyaya dahil edilerek, suç dosyası görüntüsünün oluşturulduğunu söyleyen Özbingöl sözlerini şöyle sürdürdü:

Savunma avukatları olarak mahkemenin müvekkillere yönelik hakların kullanılmadığı bir çok karar ve ara karar örnekleri ile karşılaştık. Kötü muameleye varan bir sürece de hep beraber tanık olduk. Tutukluluk için verilen yasal süreler de ihlal edilmiştir. Yaklaşık 8 yıldır devam eden yargılamada çok farklı siyasi süreçlere avukatlar olarak tanıklık ettik. Müvekkillerin haklarının ellerinden alınması olarak yürütüldü bu süreç. Yarın dosya avukatları olarak bugüne kadar mağduriyet ve hukuksuzluk yaşanmasına rağmen, hukukun işler kılınması talebini talep ederek yarın orada olacağız” dedi.

'VİCDAN SAHİBİ HERKESİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Özbingö'ün ardından HDP Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak konuştu. Kırkazak şunları söyledi:

“Kobane dayanışması sırasında dayanışma eylemleri gösteren insanların davranışları Türkiye’nin saldırı gibi algı yaratılmaya çalışıldı. Oysa Türkiye’n yüzyıllık tarihinde başta Kürtler ve HDP geleneğinin ülkenin toprağıyla bir sorunu olmadığını defalarca kez kamuoyunda tartışmıştır. İnsanların protesto eylemleri ve sokak eylemleri suçlama gerekçesi yapılıyor. Herkes bu davanın kumpas, tasfiye davası olduğunu biliyor.. Kürtler, Türkiye toplumu ile birlikte yaşamak için her türlü çaba ve mücadeleyi vermiştir. Yarın ülkenin sivil demokratik mücadelesine, muhalefetine ve sivil demokratik siyasi partileri Kürtler ile beraber omuz omuza verip seslerini yükseltmelidir. Vicdan sahibi herkesi yarın dayanışmaya çağırıyoruz,”

'POLİTİK KİMLİKLERİNDEN DOLAYI YARGILANMAKTADIRLAR'

Daha sonra konuşan Öztürk Türkdoğan ise mahkeme kaleminin kendilerine incelemenin devam ettiğini ve yarın duruşmada karar vermeyeceklerini aktardığını söyledi. Mahkeme öncesi bütün hazırlıklarının tamamlandığını söyleyen Türkdoğan, yarın karar çıkacak gibi orada olacaklarını söyledi. Türkdoğan, şöyle devam etti:

“Yarın Sincan Adliyesi önünde demokratik kamuoyu ile oradaki açıklamamızı gerçekleştireceğiz. Bu dava ile ilgili hukuksuzluklar çok fazla. 2014 yılında suç olmayan bir şey 2020 yılında suç olarak nitelendirilemez ve bu durum yargı yoluyla baskının geldiği noktayı gösteriyor. Bu davada yargılanan arkadaşlarımız suç işlememiştir. Politik kimliklerinden dolayı yargılanmaktadırlar. Kobane Davası’nda Ceza Muhakemesi Kanunu’nun usul hükümlerinin tamamının ihlal edildiğini söyleyen Türkdoğan, “Bu dava ileride hukuk fakültelerinde ders olarak okutulacak bir davadır. Yine kovuşturma aşamasında da bütün kovuşturma ilkeleri de neredeyse ihlal edilmiştir. Ortada bir suç yoktur” dedi.

Yarın gerçekleşecek duruşmadan beklentilerinin tüm arkadaşlarının serbest bırakılması olduğunu söyleyen Türkdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yaklaşık 8 yıla yakındır yargılanmaktadır ve tahliye edilmeleri gerekmektedir. Bazı arkadaşlarımızın ciddi sağlık sorunları var ve onların mutlaka tahliye edilmesi gerekmektedir. Yarın saat 10.00’da mahkemede olacağız. Mahkeme ve iktidardan beklentimiz Türkiye’nin yeniden hukuka dönmesidir. “

Öne Çıkanlar