Kocaeli'nde Onur Haftası etkinlikleri sekiz gün boyunca yasak

Kocaeli'nde Onur Haftası etkinlikleri sekiz gün boyunca yasak
Kocaeli Valiliği, Onur Haftası etkinliklerini sekiz gün süreyle yasakladı. Kararın gerekçesinde 'genel ahlaka aykırı olduğu, toplumda infial uyandıracağı' ifadelerine yer verildi.

Artı Gerçek - Kocaeli Valiliği, “LGBTİ Dernekleri, Benzeri Oluşumlar ve Gruplar Tarafından 'Onur Haftası' Adı Altında Yapacağı Etkinliklerle İlgili Basın Açıklaması” başlıklı duyurusunda şehirdeki etkinlikleri sekiz gün boyunca yasakladı.

KaosGL'nin aktardığına göre, valilik yasak kararının tam metni:

"Basın yayın organları ve sosyal medya platformlarında LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve Intersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar tarafından, Haziran ayının sonlarında “Onur Haftası" adı altında aralarında ilimizin de yer aldığı bazı illerde etkinlikler gerçekleştirmek istendiği şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

Sosyal medya üzerinde yer alan paylaşımlar göz önüne alındığında bu kapsamda yapılacak etkinliklerin genel ahlaka aykırı olduğu, toplumda infial uyandıracak, milli, vicdani ve insani değerlere dokunacak, toplumsal iç barışı tehdit edebileceğinden ve etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel provokatif amaçlı olayların olabileceği dikkate alındığında, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının tehlikeye düşebileceği değerlendirildiğinden; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesinin hükümleri gereğince, LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve Intersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu eylemleri desteklemek amacıyla açık alanlarda yapılması planlanan her türlü (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival, film, sinevizyon ve tiyatro gösterisi vb.) etkinlikler Kocaeli il sınırları içerisinde (24/06/2023 günü saat: 00.01'den 02/07/2023 günü saat: 23.59'a kadar (8) gün süre ile yasaklanmıştır."

Öne Çıkanlar