Kocatepe'deki fotoğraflar hakkında Diyanet'ten suç duyurusu: İzin alınmadı

Kocatepe'deki fotoğraflar hakkında Diyanet'ten suç duyurusu: İzin alınmadı
Diyanet İşleri Başkanlığı, Kocatepe Camii'de çekilen ve sosyal medyada paylaşıldıktan sonra hedef gösterilen fotoğraflarla ilgili suç duyurusunda bulundu. Başkanlık, fotoğraflar için "En hafif tabiriyle saygısızlık" dedi.

Artı Gerçek - Ankara'daki Kocatepe Camisi'nde verdiği poz nedeniyle hedef gösterilmeleri sonrasında gözaltına alınan model ile fotoğrafları yayınlayan yönetmen Bilal Kısa serbest bırakıldı ancak bu kez de ikili hakkında Diyanet suç duyurusunda bulundu.

'İZİN ALINMADI'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, çekimin, camiye ziyaretçi gibi gelen şahıslar tarafından hiçbir yetkili merciye bilgi verilmeden ve izin alınmadan yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'EN HAFİF TABİRLE SAYGISIZLIK'

"Cami adabına uygun olmayan ve en hafif tabirle saygısızlık olan bu görüntülerle ilgili olarak, Diyanet İşleri Başkanlığımız, ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

Bu vesileyle bir kez daha ifade ediyoruz ki, her ne sebeple olursa olsun, herkesi cami adabıyla bağdaşmayan ve Müslümanları rencide eden bu gibi tutum ve davranışlardan uzak durmaya, dini sembol ve değerlerle ilgili daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Başkanlığımız, başlattığı hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacaktır.

NE OLMUŞTU?

Yönetmen Bilal Kısa, Instagram'dan yaptığı paylaşımda, "Beyaz kırpılmış tişörtün modern asi aurası, işlemeli kırmızı zemin, eteğin ortaya çıkardığı geleneksel zarafetle çarpıcı bir şekilde uyum sağlıyor. Kafasını süsleyen beyaz takke ve boynunu örten 99 boncuklu tesbih, maneviyatın ve iç huzurun vücut bulmuş halini simgeliyor" ifadelerini kullanarak Kocatepe Camisi'nde çekilen fotoğraflar paylaşmıştı.

Ankara Valiliği ise dün akşam görüntüler hakkında ilişkin adli, idari inceleme ve soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Valilik açıklamasında, "İlimiz Kocatepe Camiinde çekildiği anlaşılan ve sosyal medyada paylaşılan ve cami mehabetini rencide eden görüntüler ve sorumluları hakkında Valiliğimizce adlî ve idari inceleme ve soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Gözaltına alınan model ve yönetmen Kısa, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar