Konya barınağındaki katliam protesto edildi

Konya barınağındaki katliam protesto edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Hayvan hakları savunucuları, Konya'daki barınakta görüntülenen katliamı protesto etti: "Yaşam hakkı için sonuna kadar çalışacağız."

Yağmur KAYA


İSTANBUL - Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki köpek katliamı protesto etmek isteyen hayvan hakları koruyucuları ve hayvanseverleri polis önce engelledi sonra izin verdi.

Kadıköy'de bulunan Beşiktaş İskele Meydan'da buluşmak isteyen gruba polis, daha önce köpeklere yönelik şiddetin Beşiktaş ve Ümraniye'de protesto edildiğini, Kadıköy'de Kadın Meclisleri'nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında yapacağı eylemin Kaymakamlık tarafından yasaklanması nedeniyle "tedbir" aldıklarını ileri sürerek engel oldu.

Yasak kararına eylemciler alkışlarla, "Hayvanları değil katilleri yakala" diyerek protesto etti. Sık sık, "Hayvanlara dokunan eller kırılsın" sloganı attı. Polis çemberine alınan gruplar, "Hükümet istifa", "Konya'da katliama 'dur' diyoruz", "Barınaklar iyileştirilsin" yazılı dövizler taşıdı.

eylem.jpg

Kitle daha sonra polis çemberi içinde açıklama yaptı. Grup adına konuşan Recep Uçar, şöyle dedi:

"Her gün kapalı kapılar ardında hayvanlara işkence edildiğini biliyor, görüyoruz. Konya'daki elim olay da hayvanlara yönelik işkenceyi gözler önüne sermiştir. Bu olayların sona ermesi için Barınak İşletme Uygulamaları'nda iyileştirme çalışmaları elzemdir. Barınakların kuruluş amacına uygun hizmet vermesini sağlamak için ilgili kuruluşlar ve gönüllüler ile iş birliği içinde denetim sisteminin kurulması ve kamera sistemleri ile izlenmesinin sağlanması gerekmektedir. Yaşam hakkı için sonuna kadar çalışacağız."

Öne Çıkanlar