'Köpek Velisi’ Buket Özgünlü'nün tutuklanmasına tepki yağdı: Bu organize kötülük önüne gelen her şeyi yutar

'Köpek Velisi’ Buket Özgünlü'nün tutuklanmasına tepki yağdı: Bu organize kötülük önüne gelen her şeyi yutar
Urfa'da belediyeye ait hayvan barınağından hasta olduğu iddia edilen köpekleri Ankara’ya tedavi için taşıdığından dolayı hedef gösterilen Buket Özgünlü'nün tutuklanmasına tepki yağdı: "Bu organize kötülük durmaz, önüne gelen her şeyi yutarak devam eder."

Artı Gerçek - ‘Köpek Velisi’ olarak bilinen Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü hedef gösterilmesinin ardından, hastalık taşıdığ iddia edilen köpekleri Urfa’dan Ankara'ya getirdiği iddiasıyla dün (10 Haziran Pazartesi günü) çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ankara Adliyesi’nde görülen duruşmadan sonra tutuklanan Özgünlü’nün tutuklanma gerekçesi, TCK 195. madde 'bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma' suçu ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na muhalefet ettiği iddiası.

Özgünlü'nün Ankara'ya getirdiği 27 köpeğin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından laboratuvar testlerine devam ediliyor ve köpeklerin kuduz virüsü taşıyıp taşımadıkları henüz tespit edilmedi.

ÖZGÜNLÜ'NÜN TUTUKLANMASINA TEPKİ YAĞDI

Özgünlü’nün dün tutuklanmasına sosyal medyadan tepki yağdı. Hayvan hakları savunucusu Can Tural şu paylaşımı yaptı:

"Köpeklere, özellikle de engelli köpeklere sahip çıkan, tek amacı sokakta hayvanların acı çekmesini engellemek olan Buket Özgünlü'yü "Sosyal medyada mama parası toplayan kadın" diyerek belki 100 farklı operasyon hesabı hedef gösterdi. "Kuduz karantinası altında bulunan bölgeden köpekleri kaçırıp Ankara'ya getirdi" diye haber yaptılar. Bazı sorularım var:

1- Kuduz karantinası olan bir yere bir kadın tek başına girip 8-10 tane köpeği nasıl alabiliyor?

2- Eğer o bölgede kuduz karantinası var ise bakım evi yetkilileri neden polis çağırmıyor

3- Hatta yetkililer tutanakla hayvanları kendi ruhsatlı bakım evine götüren Buket Hanım'a veriyor?

4- Hadi Buket Hanım'ın insan üstü güçleri var var tüm köpekleri tüm engellemelere rağmen arabasına alıp yola çıktı. Ankara'ya gelene kadar neden durdurulmadı? Anlatılana göre "toplum düşmanı bir kadın Urfa'ya gidiyor ve barınağı basıp kuduz karantinasında olan köpekleri alıp Ankara'ya getiriyor. Tüm bunlar olurken hiçbir şey yapılmıyor. Sonra birden Ankara'da tutuklanıyor".

'BU ORGANİZE KÖTÜLÜK BURADA DURMAZ'

Cidden buna inanan var mı? Bir insanı aynı anda 500 bin 1 milyon takipçili saçma sapan isimli, arkasında kim olduğu belli olmayan sözde haber hesabıyla hedef göstermenin cezası olmayacak mı? Bunlar hayvanları mal olarak görmeyen, onlarla sömürü dışında bir ilişki kuran herkese düşmanlar. Sokağa köpek atanı över, sokaktan köpekleri alıp sahip çıkanı düşman ilan ederler. Bu organize kötülük burada durmaz. Önüne gelen her şeyi yutarak devam eder. #BuketÖzgünlüyalnızdeğildir""

'KEDİLERİ, KÖPEKLERİ CANAVARCA KATLEDENLER SERBEST'

Hayvan hakları savunucusu Sinem Güçlü şöyle yazdı:

"Kedileri, köpekleri canavarca katledenler serbest, felçli köpeklere evladı gibi bakan, hayvanları koruyan yaşatan Buket Özgünlü tutuklandı. Neden?" #buketözgünlüyalnızdeğildir"

'HAYVANLARA İŞKENCE EDENLER, BOĞARAK KÖPEK ÖLDÜRENLER, CANA CANLIYA TECAVÜZ EDENLER SERBEST'

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mersin Milletvekili Perihan Koca, Özgünlü'nün plastik varillerden yaptığı vagonları bir ATV’ye bağlayarak barınaktaki engelli köpekleri gezdirdiği bir videoyu paylaştı.

Koca şu ifadeleri kullandı:

"2 dakikanızı ayırıp bu videoyu izler misiniz lütfen? Ankaralı hayvansever Buket Özgünlü, plastik varillerden yaptığı vagonları bir ATV’ye bağlayarak barınaktaki engelli köpekler rüzgarı hissetsin diye onları gezdiriyor. Engelli bir babası var Buket’in bu yüzden neler hissettiklerini biliyorum diyor.

İşte bu güzel yürek, #Şanlıurfa’dan hasta köpekleri resmi bir şekilde tedavi için çıkardığı için, kötü koşullarda olan hasta köpekleri tedavi ettirmek için çırpındığı için “halk sağlığını tehlikeye atmak” suçlamasıyla tutuklandı! Ama köpek katliamı yapanlar, hayvanlara işkence edenler, boğarak köpek öldürenler, cana canlıya tecavüz edenler serbest! #BuketÖzgünlü derhal serbest bırakılmalıdır, hayvanlara işkence ederek onları öldürenler tutuklanmalıdır."

'DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!'

Mor Dayanışma şu ifadelere yer verdi:

"Hayvana işkence edenler dışarda hayvan hakları savunucuları içerde! #Şanlıurfa'dan hasta köpekleri resmi bir şekilde tedavi için çıkaran Buket Özgünlü "halk sağlığını tehlikeye atmak” suçlamasıyla tutuklandı! #BuketÖzgünlü derhal serbest bırakılsın! #BuketÖzgünlüYalnızDeğildir"

'KÖPEKLER, KARANTİNA BÖLGESİNE 110 KİLOMETRE UZAKLIKTA BİR BARINAKTAN ALINAN KÖPEKLER'

Cumhuriyet yazarı hayvan hakları savunucusu Zülal Kalkandelen, "Aynı olay üzerine Antep Valiliği’nin ve Ankara Valiliği'nin açıklaması! Sosyal medyada,'Köpek Velisi' kullanıcı adını kullanan kişinin Şanlıurfa'da kuduz şüphesiyle karantina bölgesinden 35 köpeği alarak Ankara'ya götürdüğü iddiası doğru değil.

'Köpek Velisi' kullanıcı adlı kişinin aldığı köpekler, karantina bölgesine 110 kilometre uzaklıkta bir barınaktan alınan köpekler. Karantina ve kuduz ile bir ilgisi yok. Bu şekilde paylaşım yapanlar korku ve panik yaratarak kime ve neye hizmet ediyor?! Devlet trollerin manipülasyonlarıyla yönetilemez!" dedi.

NE OLMUŞTU?

Bir belediye görevlisinin köpeği uyuşturucu iğneyle bayıltıp boğduğunu öne süren hayvan hakları savunucuları, sosyal medyada “Şanlıurfa’da Katliam Var” hashtagiyle paylaşımlar yaparak belediyenin sokak köpeklerine ilişkin yürüttüğü çalışmalara tepki göstermişti.

Tepkilerin ardından belediye yaptığı açıklamada, şunları söylemişti:

“Batıkent mahallemizde başıboş bir sokak köpeği tarafından ısırılan vatandaşımızın ihbarıyla başlayan ve sonrasında yapılan kontrollerde bahse konu olan köpeğin kuduz testinin pozitif çıkmasıyla Tarım İl Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü koordinesinde alan karantina bölgesi olarak ilan edilmiştir.

Karantina bölgesinde veteriner eşliğinde toplanan sokak hayvanları Rehabilitasyon Merkezlerimize getirilerek özel alanlara alınmıştır. Karantina sürelerinin tamamlanmasıyla kısırlaştırma ve rehabilite süreçleri başlatılacaktır. Bize emanet edilen canlarımızın sağlığı için her an müdahaleye ve her türlü göreve hazırız. Haliliye ilçesi Bakımlı mahallemizde yer alan Şanlıurfa Hayvan Rehabilitasyon Merkezimiz hayvanların akıbetini merak eden tüm hayvanseverlerin ziyaretine açıktır.”

Hayvanseverler ise mahallede bulunan diğer kedi ve köpeklerin toplatıldığını belirterek durumu protesto etmişti: Ankara Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Tuğba Gürsoy, kuduz raporunun şaibeli olduğunu belirterek suç duyurusunda bulunacaklarını söylemişti:

“Bir gün içerisinde kuduz testi yapılan bölüm nerede? Eğer bu şehirde kuduz tespiti varsa Kurban Bayramı yaklaşıyor, hayvan kesemezsiniz. Burada bir oyun olduğunu düşünüyoruz, savcılığa başvuru yapacağız. Kuduz denerek barınağa alınan köpekleri ziyaret ettik. Hayvanlara kuduz diyorlar, hayvanlar hasta, bakımsız kalmışlar. İnsanlar yavru köpekten bile korkuyor kuduz tanısını koyuyor. Yaşayan hayvanda kuduz tespiti mümkün değildir. Ancak hayvan ölür beyninden alınan bir parçayla inceleme örnekleriyle ortaya çıkar”

BUKET ÖZGÜNLÜ HEDEF GÖSTERİLDİ

Hayvan hakları savunucuları, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ‘kuduz’ bahanesiyle mahalledeki tüm kedi ve köpekleri toplayıp işkence ettiğini öne sürerek tepki göstermişti.

Kamuoyunda ‘Köpek Velisi’ olarak tanınan hayvan hakları savunucusu Buket Özgünlü de iddialar üzerine Şanlıurfa’ya giderek barınaktaki köpeklerin durumunu incelemişti: “Şanlıurfa sokaklarında köpek yok, Siverek barınağında bu sıcakta hayvanların su ve mamaları yoktu. Hepsi hasta ve hiçbiri kısırlaştırılmamış.”

Özgünlü’nün, Siverek barınağından hasta köpekleri tedavi için Ankara’ya taşıması sonrası bazı sosyal medya hesaplarından ‘kuduz karantinası ihlal edilen bölgedeki köpekler taşındı’ iddiaları ortaya atılmıştı.

Ankara başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Özgünlü ile beraberindeki M.S.D., ‘bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma’ ve ‘hayvanları koruma kanununa muhalefet’ suçlarından gözaltına alındı.

M.S.D. ifadesinde, Siverek’teki hayvan barınağından Yaşama Tutunan Patililer Derneği adına 29 hasta köpeği Ankara’ya getirmek için yola çıktığını ve iki köpeğin yolda öldüğünü belirterek, suç işlemek amacıyla hareket etmediğini savundu.

Savcılık ifadelerinin ardından ‘hayvanları koruma kanununa muhalefet’ suçundan hakimliğe sevk edilen Özgünlü tutuklanırken, M.S.D. adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

SAHİPLENDİRME BELGELERİ VARMIŞ

Özgünlü, gözaltına alınmadan önce Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, Ankara’da tedavi ettirmek üzere barınaktan aldığı 35 köpeğin, kuduz karantinası ilan edilen bölgeden alınmadığını ve köpeklerin belediyeye ait hayvan barınağından kendilerince sahiplenildiğini aktarmıştı.

Özgünlü, belediyeden yapılan sahiplendirme işlemine dair belgelerin de ellerinde olduğunu, hayvanları bizzat barınak görevlilerin Ankara’ya götürülmek üzere araçlara naklettiğini belirtmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar