Türk Tabipleri Birliği: Toplu hayvan itlafı tartışmalarını kaygıyla izliyoruz

Türk Tabipleri Birliği: Toplu hayvan itlafı tartışmalarını kaygıyla izliyoruz
Türk Tabipleri Birliği, sokak köpeklerinin toplu olarak katledilmesini içeren yasa tasarısına yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi: Evrensel hekimlik değerleri çerçevesinde asla kabul edilemez, toplu hayvan itlafı gibi tartışmaları kaygıyla izliyoruz.

Artı Gerçek - Sokak köpeklerini 'uyutulma' adı altında toplu katledilmesine yönelik yasa tasarısı ve bu konudaki tartışmalara Türk Tabipler Birliği'nden (TTB) de tepki geldi. Hayvanların toplu katledilmesinin 'evrensel hekimlik değerleri çerçevesinde asla kabul edilemez' olduğu belirtilen açıklamada "Ülkemizde belli gruplarca kışkırtılan, evrensel hekimlik değerleri çerçevesinde asla kabul edilemez olan ve yeni ekolojik krizlerin kapısını aralayacak toplu hayvan itlafı gibi tartışmaları kaygıyla izliyoruz.Uygarlığın ilk zamanlarından beri birlikte yaşadığımız hayvanlar ile uyumlu, doğa ile bütünleşik bir yaşam mümkündür." denildi.

TTB açıklamasında, sokak hayvanları konusunda yapılması gerekenler de şöyle sıralandı:

  • Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklara ilişkin veriler ayrıntılı biçimde paylaşılmalıdır.
  • Hayvanların aşıları yapılmalı ve üremeleri kontrol edilmelidir.
  • Sahiplenilmiş hayvanlara yönelik çip uygulamasındaki eksiklikler giderilmelidir.
  • Hayvanlara işkence uygulayanlara ve sahiplenilen hayvanları sokağa terk edenlere dönük cezai müeyyideler uygulanmalıdır.
  • Sağlık sistemi içinde veteriner hekimlik hizmetlerindeki eksiklikler giderilmelidir.
  • Sağlık alanındaki kurumlar koordine edilmeli ve desteklenmelidir.

Öne Çıkanlar