AKP'nin kısmi af bilmecesi çözülüyor: Covid-19 iznindeki hükümlülere dair yasal düzenleme başlıyor

AKP'nin kısmi af bilmecesi çözülüyor: Covid-19 iznindeki hükümlülere dair yasal düzenleme başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
AKP'nin kısmi af hazırlığında detaylar belli oldu. Covid-19 iznindeki hükümlülere dair yasal düzenleme 31 Temmuz'da başlayacak. İzinde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek.

Artı Gerçek - AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun tartışma yaratan "Genel af değil ancak bir af çalışması var, bir af gelebilir" sözleri sonrası başlayan af bilmecesi netlik kazandı.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, yasa kapsamında izinden dönecek hükümlüler ile hakkında denetimli serbestlik kararı verilecek hükümlülere ilişkin hususları belirledi.

Genel Müdürlüğün hazırladığı duyuruya göre, Covid-19 izninde bulunan hükümlüler, infaz durumlarını 20 Temmuz'dan itibaren e-Devlet'teki Adalet Bakanlığının "Hükümlü İnfaz Bilgileri Sorgulama" ekranından öğrenebilecek. Ayrıca, hükümlülerin UYAP sistemine kayıtlı telefon numaralarına infaz durumu ile ilgili SMS gönderilecek.

CEZAEVİNE DÖNMEYECEKLER

AA'nın aktardığına göre, 31 Temmuz itibarıyla Covid-19 izninde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan süre denetimli serbestlik altında infaz edilecek.

Haklarında ilgili infaz hakimliğince denetimli serbestlik kararı verilen bu hükümlüler, 5 gün içinde ikametinin bulunduğu veya e-Devlet sorgulama ekranında yer alan ve SMS'le bildirilen yerdeki denetim serbestlik müdürlüğüne başvuru yapacak.

Yasal süre içerisinde denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmeyenler hakkında açık ceza infaz kurumuna gönderilme kararı verilecek.

Ayrıca e-Devlet'teki sorgulama ekranından ve SMS'le, açık cezaevlerine dönmeleri gerekenlere de bildirimde bulunulacak. Bu durumda olanlar 1-15 Ağustos arasında infaz işlemlerinin yürütüldüğü cezaevlerine geri dönmek zorunda olacak.

NE OLMUŞTU?

Eski Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, af gündemine ilişkin şu iddiayı paylaşmıştı:

"Bana bunu AK Parti’de üst düzey bir yönetici ve af çalışmasının içinde olan arkadaşım anlattı. Cumhuriyetin 100'üncü yılına özel toplumsal barışı sağlamak için böyle bir çalışma yapılıyor. Bana aktaran AK Partili arkadaşım bu çalışmayla MHP’nin de ikna edildiğini söyledi."

Doğan, 29 Ekim’de genel af ilan edileceğini, affın siyasileri de kapsayacağını ve “eline silah almamış” ifadesinin konulacağını iddia etmişti.

Doğan'ın iddiaları sonrası 10 Haber'den Caner Taşpınar'a konuşan AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, “Genel af değil ancak bir af çalışması var, bir af gelebilir” demiş ve 29 Ekim'i işaret etmişti.

Taşpınar'ın haberi sonrası Ensarioğlu, sosyal medya hesabından bir açıklama yayımlayarak "Bugün 10Haber'de Caner Taşpınar tarafından benim ile ilgili 'Genel af çalışması vardır' şeklinde haberler yapılmıştır. 'Genel af çalışması vardır' şeklinde hiçbir açıklamam bulunmamaktadır. Bu konu hakkında açıklama yapacak merci de ben değilim. Haberi yapan şahıs ve kurum hakkında Avukatlarım aracılığıyla yasal işlemi başlattım. Kamuoyuna duyurulur" demişti.

Bunun üzerine Ensarioğlu'na cevap veren Caner Taşpınar da "Galip bey zaten ben de 'genel af' diye yazmadım. Siz neye itiraz ediyorsunuz anlamadım. Sizi aradım ve genel af çalışması olmadığını ancak af çalışması olduğunu söylediniz. '29 Ekim gibi yakın bir tarih mi?' diye sordum 'Evet olabilir' dediniz. Dolayısıyla siyaset yapıyorsunuz" ifadelerini kullanmıştı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ, AKP'li vekil Ensarioğlu'nun "Genel af değil ancak bir af çalışması var" sözlerine dair "Genel af gibi bir gündemimiz kesinlikle yok" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar