Kürt işçi, 10 yıl önceki bir fotoğraf gerekçe gösterilerek tutuklandı

Kürt işçi, 10 yıl önceki bir fotoğraf gerekçe gösterilerek tutuklandı
Bursa’da inşaatta çalışan 22 yaşındaki Kürt işçi Ahmet Sayhan, 10 yıl önce çekildiği iddia edilen bir fotoğraf gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşaatta çalışan Kürt işçi Ahmet Sayhan (22), "örgüt üyeliği" iddiası ile tutuklandı.

Bir ay önce Mardin’in Dargeçit ilçesinden Gemlik’e çalışmaya giden Sayhan, bu sabah iş başı yaptıktan sonra çalıştığı firmasının "eksik imzan var" demesi üzerine firma yönetiminin bulunduğu bloklara çağrıldı. Firma yönetimi ile görüşmeye giden Sayhan’ın uzun bir süre geri dönmemesi üzerine iş arkadaşları bilgi almak için firma yetkilileri ile iletişime geçti. Firma yetkilileri sivil polislerin Sayhan’ı gözaltına aldığı bilgisini arkadaşları ile paylaştı.

Sayhan’ı gözaltına alan sivil polisler, Mardin’deki bir soruşturma ile ilgili Gemlik Adliyesi’nde ifadesi alınacağını aktardı. Gemlik Adliyesi’nden "örgüt üyeliği" iddiası ile Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Mardin’de soruşturmayı yürüten savcıya ifade veren Sayhan’a, 10 yıl önce 2012’de çekilen fotoğrafta elinde silah bulunan kişinin kendisi olduğu suçlaması yöneltildi. 

O TARİHTE 12 YAŞINDAYDI
 
Söz konusu tarihte 12 yaşında olan Sayhan, fotoğrafta bulunan kişinin yaşının 20’den fazla olduğunu belirtmesine rağmen tutuklanarak Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. (MA)

 

Öne Çıkanlar