Kürtçe konuştukları için 'terörle bağlantınız var mı' sorusuyla karşılaştılar

Kürtçe konuştukları için 'terörle bağlantınız var mı' sorusuyla karşılaştılar
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 23:56
A+ A-
İstanbul Ataşehir’de kiralık ev bakan aile, aralarında Kürtçe konuştukları için “terörle bağlantınız var mı” sorusuyla karşılaştı.

Rıfat DOĞAN


ARTI GERÇEK-İstanbul'un Ataşehir ilçesinde kiralık ev bakan aile aralarında Kürtçe konuştukları için "terörle bağlantınız var mı" sorusuyla karşılaştı.  

Uzun süredir kiralık ev arayan C. ve eşi S.A, Ataşehir’e bağlı Örnek Mahallesi’nde bir ev buldu. İki hafta önce Çarşamba günü evi görmeye ve kira kontratını imzalamaya giden çift, kendilerine evi gösteren ev sahibinin kardeşiyle ilginç bir diyalog yaşadı. 

Yaşanan diyaloğu Artı Gerçek’e anlatan S. A., "Akşam kontrat imzalamak için kiralık eve gittik. Ben eşimle oradayken üniversitede okuyan eşimin kuzeni de yanımıza geldi. İkisi normalde kendi aralarında Kürtçe konuşur, o görüşme sırasında da bir ara kendi aralarında Kürtçe konuştular" dedi. 

KÜRTÇE KONUŞUNCA ‘TERÖRLE BAĞLANTINIZ VAR MI’ SORUSUYLA KARŞILAŞTILAR

S.A., bu konuşmanın devamında evi gösteren şahsın kendilerine dönük adamın tavrını şu sözlerle dile getirdi:
"Her şey çok güzel gidiyordu, içeriye kontrat imzalamaya geçtik. Kontrat imzalama sırasında adam bize dönüp anlam veremediğimiz bir şekilde ‘terörle bağlantınız var mı’  diye sorunca biz de ‘hayır yok’ dedik. Bunun üzerine ‘ben zaten kimlik numaralarınızı jandarmaya kontrol ettireceğim’ dedi. Biz de bunun karşısında ‘tabi ki edebilirsiniz bizim bir sorunumuz yok’ karşılığını verdik. Bir süredir ev arayıp bulamadığımız için sıkıntılı günler yaşıyorduk, o yüzden bir şey demedik. Daha sonra adamın bu dediğini düşünmeden kabul ettiğimiz için hata yaptığımızı anladık."

EVE BAKMAYA GİTTİ, DAHA ÖNCE OLMAYAN TÜRK BAYRAĞININ ASILI OLDUĞUNU GÖRDÜ

S.A., eşinin doğalgaz açmaya gelen İGDAŞ çalışanlarını karşılamak için dört gün sonra pazar günü eve gittiğinde ‘terörle bağlantınız var mı’ şeklinde kendilerine soru soran kişinin provokasyon amacıyla daha önce bulunmayan bir Türkiye bayrağını eve astığını belirtti. 

S.A., eşinin kendisini aradığını ve olay karşısında şoke olduğunu belirterek aralarında geçen görüşmeyi şöyle anlattı:

"Eşim böyle bir durumla karşılaşınca şoke oluyor ve o gün hiçbir şey söylemiyor. Telefonla konuştuk, ben de bayrağı katlayıp adama geri götürmesini ve 'bayrağınız bizde kalmış galiba' deyip konuyu konuşmasını istedim ancak eşim işten izin alamadığı için bir daha gidemedi."

EV SAHİBİNDEN AİLEYE: BU ÜLKEDE YAŞAMAYIN

Eşinin daha sonraki günlerde adamı aradığını ancak ulaşamadığını, ulaştığında ise adamın meşgul olduğunu belirterek görüşmediğini dile getiren S.A, ev sahibinin de benzer bir konuşmayı yaptığını belirtti:

"Asıl ev sahibi olan C. hanıma telefon etti. Bu telefon görüşmesi sırasında eşim yüz yüze konuşmak istediğini belirtse de kadın ısrarla ‘evden vaz mı geçtiniz’ diye soruyor eşim de ‘evet vazgeçtik çünkü daha önce olmayan Türk bayrağı biz evi kiralayınca asıldı’ karşılığını veriyor. Bunun üzerine kadın ‘Biz vatanseveriz, biz ülkemizi severiz. Eğer bayrağa tahammülünüz yoksa bu ülkede yaşamayın’ şeklinde bir yanıt veriyor. Eşim de ‘Benim devlet vatanla hiçbir sorunum yok, ben dokuz on yıl Bursa’da yaşadım, şimdi İstanbul’da yaşıyorum, ekmek nerdeyse ben oradayım, ekmeğimin peşindeyim. Bayrakla hiçbir sorunum yok’ diyor." 

YAŞANANLARDAN SONRA KONTRATI İPTAL ETTİLER

Yaşananları "özel alanımıza tecavüz edildi" sözleriyle tanımlayan S.A., kendilerine dönük bu ayrımcı tavırdan sonra kira kontratını iptal ettiklerini belirtti.