Kürtçe tiyatro polis tarafından engellenmişti: ‘Karar’ olmadan yasaklandığı ortaya çıktı

Kürtçe tiyatro polis tarafından engellenmişti:  ‘Karar’ olmadan yasaklandığı ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Tatvan Kaymakamlığı kararı gerekçe gösterilerek yasaklanan Kürtçe “Haylo Dîsa Tevlihev bû” oyununa ilişkin kaymakamlığın bir yasak kararı olmadığı, İçişleri Bakanlığı’nın verdiği yanıt ile ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Serhed Kültür ve Sanat Derneği tarafından 19 Haziran’da Tatvan Belediyesi’ne bağlı Kültür Merkezi’nde seyirci karşısına çıkarılmak istenen Fransız yazar Claude Magnier’in “Eyvah! yine karıştı” eserinin Kürtçe’ye uyarlanan hali olan “Haylo Dîsa Tevlihev bû” oyunu, Tatvan Kaymakamlığı’nın oyunu yasakladığı gerekçesiyle polis tarafından oynanması engellendi.

Ancak polis, kaymakamlığın aldığını ileri sürdüğü yasak kararına ilişkin oyunu sahnelemek isteyen ŞanoWan’ın ekibine yazılı olarak herhangi bir karar sunmadı.

POLİS İŞBİRLİĞİ İLE

Engelleme durumunun basın yayın organları yoluyla kamuoyuna yansıması ve tepki toplaması üzerine Tatvan Kaymakamlığı’nın yasaklama kararından haberdar olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Tatvan Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Refik Aydın, ŞanoWan ekibine yakın kimseleri arayarak, haberlerin kaldırılması halinde oyunun oynanmasına izin vereceklerini paylaştı.

KONU MECLİS'E TAŞINDI

Bu durumun ortaya çıkışı ile birlikte Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan, 20 Haziran’da yasaklama kararını soru önergesi ile Meclis’e taşıdı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemi ile verilen önergeye 30 Ekim’de yanıt verildi.

POLİS KARAR OLMADAN YASAKLADI

Bakanlık yanıtında, kaymakamlığın yasaklamaya dair bir karar almadığı ifade edildi. Yanıtta, oyuna ilişkin kaymakamlığa başvuru yapıldığı ve kaymakamlığın ise bu başvuruyu Tatvan Belediyesi Kültür Merkezi’ne ilettiği bunun üzerine merkezin konferans salonunda ışık sisteminde arza olduğuna dair yanıt verdiği ve oyunun sahnelenmesi için uygun olmadığı yönünde cevap verdiğine dair ifadeler yer aldı.(MA)

Öne Çıkanlar