Kuru soğan fiyatında üreticiden markete 3,5 kat fark oluşuyor

Kuru soğan fiyatında üreticiden markete 3,5 kat fark oluşuyor
'Eylül ayında kuru soğan 3,5 kat, maydanoz ve elma 3,4 kat, limon 3,3 kat, yeşil fasulye 3,1 kat, kuru üzüm ve marul 2,7 kat, süt 2,6 kat fazlaya tüketiciye satılıyor.'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylül ayı üretici market fiyatları ve girdi fiyatları konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bayraktar, Eylül ayında kuru soğanın 3,5 kat, maydanoz ve elmanın 3,4 kat, limonun 3,3 kat, yeşil fasulyenin 3,1 kat, kuru üzüm ve marulun 2,7 kat, sütün 2,6 kat fazlaya tüketiciye satıldığını belirtti.

Yeni sezon limon hasadı başlamasına rağmen üreticilerin ürününü pazarlamada sıkıntı yaşadığını vurgulayan Bayraktar, gübre fiyatlarındaki artışın da üreticiyi olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

AA’nın haberine göre Bayraktar, kuru soğanda kışlık ürünlerin hasadının başladığını anımsatarak rekoltenin artması ve talebin de yavaş olmasına bağlı olarak pazarlama sorunlarının fiyatlarda düşüşe yol açtığını aktardı.

Bayraktar, "Fiyat istikrarı için kuru soğanda ivedi olarak geçen yıl olduğu gibi Toprak Mahsulleri Ofisi alım yaparak müdahale etmelidir" ifadesini kullandı.

 

Öne Çıkanlar