KYK yurdundaki tanık öğrenciler anlattı: Düşen asansörde bir saat mahsur kaldık, Zeren boşlukta sıkışarak öldü

Aydın’da bir öğrencinin öldüğü asansörde kalan öğrenciler Artı Gerçek’e konuştu. Bir saat boyunca düşen asansörde mahsur kaldıklarını ve Zeren Ertaş’ı ölüme götüren süreçteki ihmalleri anlatı.

Sinem Nazlı DEMİR
Umut TAŞTAN


Artı Gerçek - Aydın’ın Işıklı ilçesinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda bir kişinin öldüğü düşen asansörden yaralı kurtulan öğrenciler Artı Gerçek’e konuştu. Ölen Zeren Ertaş'ın asansör boşluğu ve duvar arasında kaldığını anlatan öğrenciler, kendilerinin de bir saat düşen asansörde mahsur kaldıklarını söyledi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda 16 öğrencinin içinde bulunduğu asansör düştü. Asansör ile duvar arasında sıkışan Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Zeren Ertaş öldü. Olayın ardından Aydın Valisi Yakup Canpolat yaptığı açıklamada asansörün 21 Eylül’de bakıma alındığını söyledi, “15 kişilik asansöre 16 kişi binmişler” dedi. Öğrenciler ise denetimlerin yapılmadığını, asansörlerin sık sık bozulduğunu belirtti. Olayın ardından bir açıklamada Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada yurt müdürünün görevden alındığı belirtildi.

'BİR SAAT DÜŞEN ASANSÖRDE BEKLEDİK'

Öğrenciler ise Aydın Valisi Yakup Canpolat’ın aksine denetimin yapılmadığını söyledi. Sık sık asansörle ilgili sorunların oluştuğunu aktaran öğrenciler şikayetlerinin çözülmediğini belirtti.

Asansörde sıkışan öğrencilerden biri yaşadıklarını Artı Gerçek'e anlattı. Kapı kapanmadan düşmeye başladıklarını aktaran öğrenci, bir saat boyunca düşen asansörde beklediklerini söyledi. Ölen öğrenci Zeren Ertaş’ın asansöre son binen kişi olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Toplam 16 kişiydik. Bayağı bir düştük. Çarpmaya yakın durduk. En son binen kız yani Zeren panik yaptı, hiçbir şey demeden kendini attı. Dışarı çıkmaya çalıştı o boşluktan. Onu tutmaya çalıştık. Ayağı takıldı. Asansörle duvar arasında sıkıştı. Ayağı takılmasa belki çıkabilirdi.”

'BEYAZ ÖRTÜYLE ÇIKARILAN KİŞİNİN KİM OLDUĞUNU BİLMİYORUZ'

Asansörden çıkarılmalarının ardından da yarım saat boyunca yemekhanede bekletildiklerini aktaran öğrenci “Sizin ifadenizi alacaklar, sağlık ekipleri gelecek’ dediler. Hiç kimse yanımıza gelmedi, ifademiz alınmadı. Sonrasında Zeren’in vefat ettiğini öğrendik. Aynı katta kalıyorduk onunla. Bizim bildiğimiz bir kişinin yaşamını yitirdiği ama sonradan beyaz örtüyle çıkarılan kişinin kim olduğunu bilmiyoruz” dedi.

'ASANSÖRDE SÜREKLİ SORUN YAŞIYORDUK, HALATLARA BAKILMIŞ OLSAYDI DÜŞMEZDİ'

Yaklaşık iki yıldır faaliyette olan yurtta asansör sorunun sürekli yaşandığını belirten öğrenci “Hiçbir şey yapılmıyor. Asansörler bozuk. Çok kalma durumu yaşadık biz ve hep bildirdik. C Bloktaki 2 asansörden biri bozuktu birkaç gündür. Halatlara bakılmış olsaydı düşme yaşanmazdı. Tek asansör kullanıyorduk” dedi. Bakımlara denk gelmediklerini söyleyen öğrenci “Geldiklerinde yurtta ‘erkek görevli binaya girecektir’ anonsu yapılır. Bu anons bize hiç yapılmadı” diye konuştu ve dava açacaklarını söyledi.

'VALİLİK AÇIKLAMASINDA ÇELİŞKİ VAR'

Aydın’da eğitim gören öğrencilerden biri olan Emir Beyaz da yurttaki arkadaşlarının asansörün bozuk ve kullanım dışı olduğunu defalarca dile getirdiklerini anlattı. Beyaz, Vali Canpolat’ın “15 kişilik asansöre 16 kişi binilmiş” açıklamasına tepki gösterdi, “Böyle bir şeyin olmasının imkanı yok. Asansör sistemlerinin raylarının belirtilen sınırın iki katını çekme gücünün olması lazım. Burada bir çelişki var ve açıklama yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Yaşanan olayın ardından erkek yurdundaki asansörlerin kullanıma kapatıldığını aktaran Beyaz, “Asansörlere ‘geçici süre hizmet dışıdır’ yazısı asıldı. Yazı, bu olayın üstüne asıldı. Bir amacı kalmadı, olan oldu” diye konuştu.

KOLLUK ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE ETTİ

Yaşanan olayın ardından yurt bölgesine çok sayıda kolluk kuvvetinin getirildiğini ve öğrencilere müdahale edildiğini söyleyen Beyaz, “Buradaki öğrencilerin karşısına barikat çekildi. Öğrenciler sadece sesini duyurmaya çalışıyor” dedi.

Öne Çıkanlar