Aydın'da KYK yurdunda asansör düştü: Zeren Ertaş öldü, 15 öğrenci de yaralandı

Aydın'daki öğrenci yurdunda asansör düştü. Zeren Ertaş adlı öğrenci öldü. Vali, 15 öğrencinin de yaralandığını açıkladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, yurt müdürünün açığa alındığını duyurdu.

Artı Gerçek - Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan Işıklı Kız KYK Yurdu’nda öğrencilerin defalarca uyarıda bulunmasına rağmen tadilatı yapılmayan asansör düştü. Gençlik ve Spor Bakanlığı, kayarak düşen asansörden çıkmaya çalışan bir öğrencinin sıkışarak öldüğünü açıkladı.zeren.jpg

Asansör faciasında ölen öğrencinin Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş olduğu öğrenildi.

Bakanlık ve valilik, yaralanan 15 öğrencinin ise hastaneye kaldırıldığını ve hayati tehlikelerinin bulunmadığını duyurdu.

Asansör faciasının ardından protesto eylemi yapan öğrenciler, KYK'de yaşanan ihmali "Susma, sustukça sıra sana gelecek" sloganları eşliğinde protesto etti.

Görüntü almalarına izin verilmediğini belirten bir öğrenci sosyal medya hesabından "Artık sesimizi duyun" diyerek bir video paylaştı. Yaşananları kayda alan öğrenci şöyle konuştu:

'20'YE YAKIN KİŞİNİN İÇİNDE OLDUĞU SÖYLENİYOR'

“Videoya almamamız konusunda çok uyarıldık, sesimizi çıkarmamıza, görüntü almamıza engel olmaya çalışıyorlar. Günlerdir uyardığımız asansör sonunda düştü. Yaklaşık 20 kişiye yakın kişinin içinde olduğu söyleniyor ama tam bilgim yok. Şu anda 3 ambulans var burada ve artık kurtlu yemeklerden ziyade can kaybımız da ve canımız da artık tehlikede. Çok uyardık, hepimiz söyledik, fakat bir türlü bu asansör yapılmadı! Şu an içeride kim bilir kimin evladı canıyla cebelleşiyor. Yüksek kattan düştüğü söyleniyor ve gerçekten bu durum hakkında daha hiçbir şey yapılmayacak sanırım. Çünkü görüntü almamızı engellemeye çalışıyorlar. Fakat her şeyi elimden geldiğince çekmeye çalışacağım. Artık sesimizi duyun. Ve ölü çıktı!”

Yaşanan asansör faciası sonrası erkek ve kız yurdundaki öğrenciler dışarıya çıkarak yurt binası önünde toplandı. Öğrenciler sloganlar eşliğinde KYK yurdunda yaşanan ve öğrenci ölümlerine neden olan ihmali protesto ediyor. Bölgeye çok sayıda kolluk kuvveti sevk edildi.

YURT ÖNÜNE GELEN VALİYE SERT TEPKİ

Asansörün düştüğü yurda gelen Aydın Valisi öğrencilerin sert tepkisiyle karşılaştı. Vali Yakup Canbolat'ın olduğu araç, tepkiler nedeniyle koruma altına alındı.

POLİS MÜDAHALESİ

Barınamıyoruz Hareketi vefat eden arkadaşları için eylem yapan öğrencilere polisin müdahale ettiğini duyurdu. Gözaltılar olduğu bilgisini paylaştı. Öğrenciler, "Öğrencilerinize böyle mi sahip çıkıyorsunuz" diyerek polislere tepki gösterdi.

ASANSÖRE 'SADECE ÖLÜLER GÖRÜR' YAZILMIŞ

Öte yandan, Zeren Ertaş’ın geçen 9 Temmuz tarihinde bir sosyal medya hesabında asansör fotoğrafı paylaştığı ortaya çıktı.

asansor.jpg

Ertaş’ın, yayımladığı asansör fotoğrafının üzerindeki 'Sadece ölüler görür' ifadesi dikkati çekti.

VALİ: 15 KİŞİLİK ASANSÖRE 16 KİŞİ BİNMİŞ

Aydın Valisi Yakup Canpolat, yurttaki 15 kişilik asansöre 16 kişi binildiğini savunarak, ölen öğrencinin panik panik halinde dışarı çıkmak isterken asansör kapısına sıkışarak vefat ettiğini söyledi.

Vali şu açıklamayı yaptı: "15 öğrencinin sağlık durumunda bir problem yok. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Olaya müdahale edildi. Öğrencilerimizde bir sorun yok hepsi asansörden kurtarıldı. Maalesef bir öğrencimizi kaybettik."

Asansörün 21 Eylül'de bakımının yapıldığını belirten Canpolat şu ifadeleri kullandı: "Ama biz her halükarda Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma dışında, idari çalışma da başlatıyoruz. Konuyu her yönüyle araştırıp inceleyeceğiz."

YURT MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise savcılık tarafından adli ve idari soruşturma yürütüldüğü belirtilerek, "Bakanlığımız tarafından yurt müdürü açığa alınmış olup, olayla ilgili müfettiş görevlendirilerek gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemeler neticesinde varsa ihmali tespit edilen sorumlular hakkında gereği yapılacaktır" denildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar