Lütfü Savaş: Hatay'daki Suriyeli sayısı açıklananın en az iki katı

Lütfü Savaş: Hatay'daki Suriyeli sayısı açıklananın en az iki katı
Hatay Belediye Başkanı Savaş ildeki Suriyeli sayısının açıklananın iki katı olduğunu ve belediyelere söz verilen ödeneğin verilmediğini anlattı. Savaş: "Bizim seçmen sayısı yüzde 5, Suriye’'en gelen kardeşlerimizin seçmen sayısı yüzde 85 oranında artmış."

Artı Gerçek - Suriye'deki iç savaş sonrası göçün en yoğun olduğu illerin başında gelen Hatay'ın Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Hizmetleri biz bu kardeşlerimize de yaparken İller Bankası’ndan vergilerden gelen paylar sıfır" dedi.

Savaş, T24'ten Eray Görgülü'nün sorularını yanıtladı. Savaş, "Göç İdaresi Başkanlığı resmi rakamlarına göre Türkiye genelinde 3.5 milyon Suriyeli bulunuyor. Hatay’da ise bu sayı yine resmi verilere göre 433 bin civarında. Gerçekten açıklandığı gibi mi? Size göre Hatay’da kaç Suriyeli yaşıyor?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Üç dönemdir büyükşehir belediye başkanlığı yapıyorum. Bir şehirde insan sayısını ölçmek sadece kapı kapı dolaşıp, evde kaç kişi var demekten ziyade şöyle bakıyoruz. Ürettiği çöpe bakarız. Kişi başına üretilen çöp bellidir. Ürettiği atık suya bakarız, kirli suya bakarız. Bir de tükettiği, bizim vermiş olduğumuz içme ve kullanma suyuna bakarız. Buna baktığınız zaman çok daha fazla olduğunu görüyorsunuz. Hatay’daki Suriyeli sayısını açıklananın en az iki katı gibi düşünebilirsiniz."

'O ÜÇ KİŞİYE GELEN PARAYLA BİZ DÖRDÜNCÜ KİŞİYE BAKIYORUZ'

Lütfü Savaş, "Kendi vatandaşlarımıza yapmış olduğumuz hizmetleri biz bu kardeşlerimize de yaparken İller Bankası’ndan vergilerden gelen paylar sıfır. Yani biz şu anda resmi rakamlara göre konuşsak bile her dört Suriyeliden birisi Hatay’da. O üç kişiye gelen parayla biz dördüncü kişiye bakıyoruz. İktidar, ilk zamanlarda Suriye'den gelen kardeşlerimize de pay vereceğini söyledi. İşte hazırlık yapıyoruz dediler ama 12 yıldır o hazırlık bitmedi" dedi.

"Seçim yaklaşıyor ve oy kullanacak Suriyelilerin sayısı da tartışma konusu. Bir önceki seçime göre Hatay’daki seçmen sayıları ne oranda değişti? Bunun ne kadarı Suriyeli?" sorusu üzerine de Savaş şu yanıtı verdi:

"Sayın İçişleri Bakanımız 120 bin civarında Suriyeli seçmen olduğunu ifade ediyor Türkiye'de. Hatay'da şu anda 24 binin üzerinde seçmen var. 2019’da 13 bindi. Oranladığınız zaman bizim seçmen sayısı yüzde 5 artmış ama Suriye’den gelen kardeşlerimizin seçmen sayısı yüzde 85 oranında artmış. Daha seçime ulaşmadan 13 bin seçmen 24 binin üzerinde. Bu demektir ki seçime kadar 30 bin kişi olacak."

Öne Çıkanlar