Maden işçinin yakılarak öldürülmesi olayıyla ilgili üç tutuklama

Maden işçinin yakılarak öldürülmesi olayıyla ilgili üç tutuklama
Yayınlanma:
A+ A-
Zonguldak'taki bir kaçak madende çalışan Afgan işçi Vezir Mohammad Nourtani’nin yakılarak öldürülmesinden sonra gözaltına alınan altı şüpheliden üçü tutuklandı.

Artı Gerçek - Zonguldak’ta ormanda yanmış cesedi bulunan Afgan madenci Vezir Mohammad Nourtani’nin ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden ocak sahibi olduğu söylenen Enver Gideroğlu, Hakan Körnüş ile Ahmet Aydın 'nitelikli kasten öldürme' suçundan tutuklandı. S.K., E.D. ve A.Ç. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

10 Kasım'da Kırat Mahallesi Koca Osman Sokak’ta yoldan geçenler, yandaki ormanda yanmış cesedi fark edip, ihbarda bulundu. Bunun üzerine bölgeye jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ekipler bölgede delil niteliği taşıyan unsurları topladı, toprak zemindeki ayak izlerini de inceleyip, kalıbını çıkardı. Benzin dökülerek yakıldığı belirlenen ceset, otopsi için Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Cesedin, kaçak olarak işletilen maden ocağında çalışan 3 çocuk babası Afganistanlı Vezir Mohammad Nourtani’ye ait olduğunu belirlendi. Otopside Nourtani’nin 9 Kasım’da öldüğü tespit edilirken, ailesinin 10 Kasım sabahı kayıp başvurusunda bulunduğu öğrenildi. Nourtani, 11 Kasım’da toprağa verildi.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, olayın ardından başlattığı soruşturma kapsamında Nourtani’nin çalıştığı kaçak maden ocağına gidip burada, işçiler ve ocağın sahipleriyle görüştü. Jandarma, görgü tanıklarının ifadelerinden Nourtani’nin kaçak ocakta fenalaşarak bilincini kaybettiğini öğrendi.

'İNFAZIMIZ YANAR' KORKUSUYLA YAKMIŞLAR

Şüphelilerin ifadelerinden daha önce başka bir suçtan ceza aldıkları ve hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı öğrenilen Hakan K. ve Enver G. isimli maden ocağı sahiplerinin, ‘Ortaya çıkarsa infazımız yanar’ düşüncesiyle Nourtani’nin bedenini yok etmeye karar verdikleri ortaya çıktı. Nourtani bu sebeple hastaneye götürülmedi. İfadelere göre şüpheliler, Vezir Mohammad Nourtani’yi yakmaya karar verdi. Bu sırada içlerinden biri “Yapmayın, etmeyin. Öyle şey olur mu?” diyerek yanlarından ayrıldı. Şüphelilerin Gelik beldesinde bir akaryakıt istasyonundan bidonla 5 litre benzin aldıkları kamera kayıtlarından tespit edildi. Nourtani, daha sonra bir araçla Kırat Mahallesi’ndeki ormana götürülüp burada benzin dökülerek yakıldı. Gözaltındaki ocak sahiplerinden Hakan K.’nin “Alkollüydüm, ne olduğunu bilmiyorum” dediği öğrenildi. Nourtani'nin yakıldığında ölü mü yoksa sağ mı olduğu Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek olan raporun sonucuna göre belli olacak. Ayrıca Vezir Mohammad Nourtani’nin maden ocağında kaza kaynaklı mı yoksa sağlık sorunu sebebiyle mi fenalaştığı da raporun sonucuna göre ortaya çıkacak.

KAÇAK OCAK 6 KASIM’DA KAPATILMIŞ

Bu arada Nourtani’nin çalıştığı kaçak ocağın 6 Kasım’da Türkiye Taşkömürü Kurumu ve jandarma ekiplerince kullanılamaz hale getirilerek kapatıldığı, ancak daha sonra başka yerden giriş açılarak tekrar faal hale alındığı ortaya çıktı. Kaçak ocak, olayın ortaya çıkmasıyla yeniden kapatıldı. (DHA)

Öne Çıkanlar