Mahkeme tahliye kararı verdi, kiracı evi harabeye çevirdi

Mahkeme tahliye kararı verdi, kiracı evi harabeye çevirdi
Diyarbakır'da mahkemenin tahliye kararı üzerine kiracılar daireyi balyoz ve matkapla harabeye çevirdi. Ev sahibinin avukatı, evin tekrar oturulabilir hale getirilmesi için en az 500 bin TL masraf edilmesi gerektiğini belirtti.

Artı Gerçek- Diyarbakır'da öğretmenlik yapan S.S, 2019’da Yenişehir ilçesinde bir banka tarafından ilana verilen bir sitenin 8'inci katındaki daireyi satın aldı.

Eski ev sahibinin kiracısı, S.S. ile bir sözleşmesi ve kontratı olmamasına rağmen uzun süre daireden çıkmadı. S.S, kiracının evi boşaltmasını istemesine rağmen bu isteğine karşılık bulamadı. Bunun üzerine S.S. hukuki yola başvurdu.

ekran-goruntusu-2022-10-27-230730.jpg

Mahkeme kararıyla kiracı H.Ç'nin evi boşaltmasına karar verildi. H.Ç, geçen aylarda oturduğu binanın yan bloğundaki yangına müdahale ettiği sırada yaşamını yitirdi. Tahliye kararı da durdu.

Geçen zamanın ardından mahkeme, kararı tekrar işleme koydu. Yangında yaşamını yitiren H.Ç’nin akrabaları, icra ve polis ekiplerinin gelişinden 2 gün önce iddiaya göre, balyoz ve hilti ile evi tahrip etti.

Olayın ardından S.S, avukatı aracılığıyla şüphelilerden şikayetçi oldu. Şikayetin ardından polis ekipleri siteye gelerek güvenlik kamerası kayıtlarını aldı.

ekran-goruntusu-2022-10-27-230821.jpg

Ev sahibi S.S’nin avukatı Ali İsmet Girgin, evin müvekkili tarafından 31 Aralık 2019’da satın alındığını söyledi. Girgin "Kendisi içerisinde başka kişilerin oturduğunu öğrendikten sonra gelip kişilerle konuştu. Anlaşmaya çalıştılar ancak oturanlar tarafından hiçbir şekilde anlaşma yapılmadığı için hukuki desteği biz verdik. Diyarbakır 1'inci Sulh Hukuk Mahkemesi'nde tahliye davası açtık. İlgili davayı kazandık. Kesinleşmesine binaen de İcra Müdürlüğü aracılığıyla burayı tahliye etmek için başvuruda bulunduk. O dosyamız da kesinleştikten sonra İcra Müdürlüğü tahliye günü verdi. Dün itibariyle tahliyeye geldik buraya kapı kilitliydi. Herhangi bir şekilde kapıyı açamadık" dedi.

ekran-goruntusu-2022-10-27-230918.jpg

Daha sonra çilingir çağırarak kapıyı açtırdıklarını söyleyen avukat Girgin sözlerini şöyle sürdürdü: "Ne yazık ki karşımıza bu manzara çıktı. Evin bütün alt yapısı tahrip edilmiş. Bütün camlar kırık ev kullanılamaz durumda. Buraya aynı zamanda kolluk kuvvetiyle geldik. Bu durumu Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdik. İhbarda bulunduk ve bu hasara ilişkin de Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yürütülüyor. Kolluğun tuttuğu tutanağa göre en az 500 bin TL'lik hasar mevcut. Bu evi tekrar oturulabilir hale getirmek için en az 500 bin TL’lik masraf yapılması gerekiyor." (DHA)

ekran-goruntusu-2022-10-27-231008.jpg

Öne Çıkanlar