Mahpusların eğitim hakkı için imza kampanyası başlatıldı

Mahpusların eğitim hakkı için imza kampanyası başlatıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, cezaevlerindeki mahpusların öğrenimini sürdürürken karşılaştığı çeşitli engellere karşı imza kampanyası başlattı. Kampanyada mahpusların temel insan haklarının korunması gerektiği vurgulandı.

Artı Gerçek - Türkiye'deki cezaevlerinde eğitim hakkının korunması ve mahpusların temel insan haklarının savunulması amacıyla Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) öncülüğünde imza kampanyası başlatıldı.

Cezaevlerinde eğitim gören mahpusların eğitim haklarının güvence altına alınması gerekliliğine dikkat çeken kampanyada, mahpusların kişi özgürlüğü kısıtlanmış olsa da, diğer temel insan haklarının korunması gerektiğini vurgulandı. Açıklamada, hakların kısıtlanmasının, hapis cezasının yeterince ağır olduğu zaten zorlu bir süreç olan ceza infazını daha da ağırlaştırabileceğini belirtildi.

'MAHPUSLARA DERS MATERYALLERİ ÜCRETSİZ VE BASILI OLARAK SAĞLANMALI'

Eğitim hakkının insan hakları açısından kritik bir unsur olduğu belirtilen açıklamada, mahpusların dış dünyadaki yaşıtları gibi eğitim alma hakkına sahip olduklarına dikkat çekildi. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ve Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi yetkililerinin mahpusların eğitim haklarını korumak ve desteklemek için gerekli adımları atmaya çağrıldığı açıklama şu ifadeler yer aldı:

"Hapishanelerde öğrenimini sürdürmekte olan kaç mahpus olduğu, bunların kaçının Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi olduğuna ilişkin Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından kamuoyuna bilgi verilmemektedir. Hapishanelerde öğrenimini sürdüren ve açıköğretim fakültesine kayıtlı olan mahpusların ders materyallerinin kayıt ile birlikte kendilerine basılı ve ücretsiz olarak temin edilmesi noktasında üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz.”

Kampanya, 9 Kasım Perşembe gününe kadar imzacı kabul ediyor. Kampanyaya destek vermek isteyenler, bu linkten imzacı olabilirler. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar