MAK Araştırma: Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var

MAK Araştırma: Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var
Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Eylül 2022 12:37
A+ A-
2022’deki anket çalışmalarına ilişkin veriler açıklayan MAK Araştırma Başkanı Kulat, Cumhur ve Millet ittifaklarını işaret ederek ‘Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var’ dedi.

MAK Danışmanlık ve Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, bu yıl yaptıkları anketlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'ndaki merkez partilerin oy oranlarını analiz eden Kulat, her iki ittifakın da HDP'nin oylarına muhtaç olduğunu ifade ederek "HDP'nin oy oranı 12-13'e kadar çıktı" dedi.

"2022 yılı içerisinde yaptığımız 8 araştırmanın 7'sinde Ak Parti'yi yüzde 30'un altında gördük. Hatta yüzde 26,5'a kadar indiği oldu" diyen Kulat, AKP iktidarının "seçim yatırımı" eleştirileri yapılan, bazı kritik toplumsal sorunlara dair son dönemdeki hamlelerine işaret ederek "Son ankette konut, EYT'nin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) çözüleceği gibi, 3600 vesaire... Bunlar şu anda Ak Parti'nin oy oranını yüzde 31'e kadar çıkardı" tespitinde bulundu.

Sözcü'ye konuşan Kulat, MHP'nin oy oranında da çok küçük bir toparlanma gözlemlediklerini ifade ederek "Bunda da hem ittifakın ortağı olmasının hem de Devlet Bahçeli'nin peş peşe mitinglerinin etkisi var. Bu seçmende bir moral ve motivasyon oluşturur. 6,5-7'de oy oranı gözüken MHP, belki önümüzdeki süreçte bu trend devam ederse daha yukarıya doğru çıkabileceğini gösteriyor. Bu da doğal olarak Millet İttifakı'nda küçük oy kayıpları anlamına gelmektedir. Yani bir tarafı yükselirken diğer taraf düşüyor" şeklinde konuştu.

‘MİLLET İTTİFAKININ ADAYI KILIÇDAROĞLU OLURSA CHP İÇİN YÜZDE 30 BEKLEYEBİLİRİZ’

CHP'nin oy oranının yüzde 25-26 bandında seyrettiğini kaydeden Kulat, şunları söyledi:

"Bu bazı aylarda 27'ye kadar çıktı. İYİ Parti'de istikrarlı bir yükseliş var. 8 araştırmamızda hiç 15'in altına düşmedi. 17'ye çıktığı, 16'ya indiği oluyor ama böyle bir bantta seyrediyor. Bulundukları ittifakın hükümet olma umudu oluşursa orada bir yükseliş olur. Millet İttifakı'nın adayı, Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olursa, CHP için yüzde 30'u bekleyebiliriz. Ama yine bir günde olmaz, bir zaman diliminde olur. Gittikçe yukarıya doğru bir trend yakalar. Bu niye öyledir? Çünkü seçmenin bir kısmı pragmatist (yararcı) seçmendir. Seçmen genelde pragmatisttir ama daha pragmatik bir seçmen grubu vardır. Gücü sever seçmen ve o gücün cumhurbaşkanı olacağını görürse orada konumlanmak ister. Bu eşyanın ve insanın tabiatıyla çok yakından ilgilidir onu söyleyelim. Bu aslında aynı ittifakın içerisindeki oy oranı itibariyle daha düşük partileri de etkiler. Yeni kurulan partinin diyelim ki oy oranı yüzde 2'dir. O parti ittifakın içerisinde yer alırsa ama seçilecek ittifakın içerisinde toplumsal rüzgarı arkasına almış iktidarın içerisinde yer alırsa 3'e, 4'e çıkabilir. Ama tam tersi aynı parti zayıf bir yerde ya da ittifak dışı bir yerde yer alırsa da bir anda silinebilir. Çok aşağılara doğru inebilir."

‘ARAŞTIRMA FİRMALARI İÇİN DE ÇOK ZOR BİR SÜREÇ, İLK DEFA BÖYLE BİR DÖNEM YAŞANIYOR’

"İttifakların bu kadar belirgin olduğu ve siyaseti şekillendirdiği bir dönemi ilk defa yaşıyoruz. Araştırma firmaları açısından da zor bir süreç" diyen Kulat, sebebini şöyle açıkladı: "Çünkü seçmenin iç geçirgenliği de çok farklı. Bakın eskiden Ak Parti seçime yakın sertleştiğinde avantaj elde ediyordu. Çünkü, CHP vardı. Türkiye'de sağ, sol geçirgenliği çok fazla yoktur. 70'e 30 ya da 65'e 35 bir denge var. Ama şimdi durum değişti. Millet İttifakı'nda 5 sağ parti, bir sol parti var. Ak Parti son seçimde yüzde 42,5 oy aldı. Şimdi de ortalama 30 diyelim. Ak Parti 12,5 puan oy kaybetmiş. Bu seçmenin yarısı İYİ Parti'ye, geri kalanı Ak Parti'den doğmuş DEVA ve Gelecek partilerine gitmiş. Biraz da Zafer Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Yeniden Refah Partisi gibi şimdilik ittifaklarda bir yerde görünmeyen ama bir yükseliş trendini az çok sahada gördüğümüz bir şey."

‘HER İKİ İTTİFAKIN DA HDP’NİN OYLARINA İHTİYACI VAR’

Yüzde 1 oy oranını kimsenin hafife almaması gerektiğini vurgulayan MAK Araştırma Başkanı Kulat "Bu 570 bin oy demektir. Bu kadar yüksek bir oranı almak da öyle zannedildiği kadar kolay değil. Bir partinin oy oranı yüzde birden ikiye çıkıyorsa çok çok büyük bir şey. Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde 40-42 olsun. Millet İttifakı 45-47 olsun diyelim. Yani 50 artı bir yapmıyor. Seçimin ilk turda bitirilebilmesi için partiye 50 artı 1 lazım" dedi.

"Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var. HDP'nin oy oranı da 12-13'e kadar çıktı" ifadelerini kullanan Kulat, "Şu anda barajın üstünde görünüyor. Barajın altında gördüğümüz de oluyor. Nedeni de kendisini AK Parti içinde kamufle eden 1-2 puanlık bir seçmen var. Zafer Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Yeniden Refah Partisi gibi diğer partilerin de 5 puanı var" diye ekledi.

‘İNSANLAR ANKETLERE KATILMAKTAN KORKUYOR’

"İnsanlar anketlere katılmak istemiyorlar. Bunun anlamı şu" diyen Kulat, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Ben 5 bin 750 kişi için sahaya ekip gönderdiğimde yaklaşık olarak 60 bin altmış bin civarında kişinin kapısını çalıyorum ya da birebir ondan ricacı oluyorum yani. Şimdi bu azaldı. Önce onu söyleyeyim. Yani üçte bire kadar indi bu şu anda. İnsanlar değişik şekilde kendilerinin kamufle yani ne bileyim deşifre olmasından endişe ediyorlar. Genellikle muhalif seçmendir bu. Yeni kurulan partilerde görünmek farklı sıkıntılara neden oluyor. Anket firmasına bakarak ‘Bu anket firması şuna yakın' deyip öbür taraf için bir endişe duyabiliyor. Bazen yerel sorular varsa ‘Acaba bunu belediye mi yaptırıyor?' diye düşünüp, biraz sonra kapıyı zabıta mı çalacak?’ gibi bir endişe duyuyor. Endişelerinin çeşitleri çok. Ama genellikle endişeli olan seçmen hep muhalif seçmen. Bazen de iktidar cephesinden birisi şu ya da bu nedenden dolayı girmemiş olabilir ama ağırlıklı muhalif seçmenlerdir. Yılda 12 anket sonuçlarını abonelere göndeririz. Bunların çoğu siyasi oluyor.

Öne Çıkanlar