Malatya'da tarihi Şire Pazarı depremde yıkıldı: Kayısı ihracatı büyük darbe aldı

Malatya'da tarihi Şire Pazarı depremde yıkıldı: Kayısı ihracatı büyük darbe aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'de kayısı üretiminin en önemli merkezi olan Malatya'da, kayısı parekende satışının gerçekleştiği tarihi Şire Pazarı yıkıldı. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, "bölgede hizmet sektörü büyük zarar gördü" dedi.

Artı Gerçek - Maraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde, Malatya'da kayısının perakende satışının yapıldığı tarihi Şire Pazarı ve çevresindeki dükkanlar tamamen yıkıldı. Yaklaşık 250 dükkanın yıkıldığı Malatya'da tonlarca kayısı da enkaz altında kaldı. Polis enkazın bulunduğu bölgeye girişleri yasakladı.

'CİDDİ BİR ZARAR SÖZ KONUSU'

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, "Perakende sektörünün hizmet verdiği; Türkiye'nin dört bir yanına, kayısıları buradan paketleyip gönderiyoruz. Dışarıdan gelen misafirlerimiz de bu alanlardan alışveriş yapıyor. Bu alan depremde enkaz haline döndü. Toplamda burada 250 tane kayısı ticaretini gerçekleştirdiğimiz alan tahrip oldu.

Burada enkaz çalışmalarının başlamasını bekliyoruz. Bu yapının altında tarım ürünü var. Buradaki iş yerlerinin altında hem kayısı hem de kayısının yan ürünleri, kuru yemiş ürünleri duruyor. Bu bir tarım ürünü olduğu için bunu dönüştürmek mümkün değil. Ciddi bir zarar söz konusu. Özellikle Malatya'daki orta ölçekli ve küçük esnafın, hizmet sektörünün görüldüğü alanlar büyük zarar gördü. Binlerce iş yeri depremde zarar görmüş durumda. İnşallah düzelmesi için mücadele edeceğiz" diye konuştu.

'MALATYA'NIN UĞRADI ZARARI TÜRKİYE DE HİSSETTİ'

Malatya'nın, kuru kayısı ihracatında dünya başkenti olduğunu söyleyen Özcan, "Biz dünyanın dört bir yanına bu şehirde ürettiğimiz 100 bin tonun üzerindeki kuru kayısıyı ihraç ediyoruz. Bu bir ihracat ürünü, dolayısıyla Malatya'nın uğramış olduğu zararı Türkiye de hissetmiş oluyor. Biz yıllık ortalama 500 milyon dolara yakın bir ihracat gerçekleştiriyoruz, dünyanın 110 ülkesine ihracat yapıyoruz" dedi.

'BURAYI AYAĞA KALDIRACAK EKONOMİK ÇARK KAYISIDIR'

Şehrin ayağa kaldırılması için öncelikle esnafın hizmet alanlarında iyileştirilme yapılması gerektiğini vurgulayan Özcan, "Şehrin ayağa kalkmasını başlatacağımız nokta bu. Bu alanlarda hizmet verecek olan işçilerin de barınma sorunlarının giderilmesi gerekiyor. Burayı yeniden ayağa kaldıracak ekonomik çark kayısıdır." dedi.

'BÖLGENİN KALKINMASI İÇİN MALATYA ÖNEMLİ BİR İL'

Burada hızlı bir şekilde iyileştirme yapmamız gerekiyor. Kayısı sadece Malatya'yı değil hem bölgeyi hem ülkenin ihracatının genelini ilgilendiren bir ürün. Bölge kalkınması için Malatya önemli bir il. Kayısı da bunun için çok önemli. İhracatçılarımız şu anda fabrikalarını, işletmelerini hizmete açarak insan iş gücü de transfer edip ihracata başladı. Şu anda insanların barınma ve gıda ihtiyaçlarının sürdürülebilir hayat, diye ifade ettiğimiz bütün faktörlerini bir araya getirmesi lazım ki onlar da fabrikalarda sağlıklı bir şekilde ihracata hazırlasınlar. Malatya, kısa sürede ayağa kalkacak. İhracatta, ekonomide, kayısıda tarihe not düşecek" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar