Mavi Marmara Derneği, yeniden Gazze'ye gideceklerini duyurdu

Mavi Marmara Derneği, yeniden Gazze'ye gideceklerini duyurdu
Yayınlanma:
A+ A-
31 Mayıs 2010'da Gazze'ye insani yardım amacıyla gemi gönderen Mavi Marmara Derneği tekrar Gazze'ye gideceklerini duyurdu. Dernekten yapılan açıklamada filoya gemi alımı ve insani yardım malzemeleri için destek istendi. Yolculuğun tarihi ise belirtilmedi.

Artı Gerçek - Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği, üyesi olduğu Uluslararası Özgürlük Filosu ile alınan karar doğrultusunda Gazze'ye doğru tekrar yola çıkacaklarını duyurdu.

Derneğin internet sitesinde yer alan açıklamada, İsrail'in, 7 Ekim'den bu yana uluslararası vicdanı görmezden geldiği vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Mavi Marmara Derneği olarak, üyesi olduğumuz Uluslararası Özgürlük Filosu ile aldığımız karar doğrultusunda sivil ve bağımsız bir hareket olarak Gazze'ye doğru tekrardan yola çıkıyoruz. Gazze'de bulunan deniz ablukasına karşı olan eylemlerimiz, her zaman şiddetsizlik ve şiddet içermeyen direniş ilkelerine tabidir. Filoya gemi alımı ve insani yardım malzemelerinin temini için sen de destek ol, abluka ve ambargoya karşı sen de sesini yükselt."

Açıklamada, bağış için derneğin banka hesap numaralarına da yer aldı.

ekran-goruntusu-2023-11-16-235415.jpg

MAVİ MARMARA ANITI YIKILDI

Öte yandan İsrail ordusu, bugün Gazze Limanı'nda kontrolü ele geçirdiğini duyurmuştu. Açıklamaya göre, 2010 yılında abluka altındaki bölgeye Türkiye'den yardım için götürdüğü sırada İsrail'in baskın düzenlediği Mavi Marmara gemisinde öldürülenlerin anısına yaptırılan anıt da yıkılmıştı.

NE OLMUŞTU?

İsrail, 31 Mayıs 2010'da Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda baskın düzenlemiş, dokuz Türkiye vatandaşı ölmüştü.

Bu saldırı üzerine İsrail'le diplomatik ilişkilerini kesen Ankara, normalleşme için İsrail'in özür dilemesi, ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesi ve İsrail'in Gazze ablukasını sona erdirmesi şartlarını koşmuştu. Bu şartlardan ilk ikisi gerçekleşmiş, İsrail üç sene sonra Türkiye'den resmen özür dilemiş ve öldürülenlerin ailelerine toplamda 20 Milyon Dolar tazminat ödemişti. Gazze ablukasının kaldırılması şartı ise yerine getirilmemişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar