Meclis'te 'İmamoğlu' kararına tepki: Zulmünüz çok oldu, sonunuz yakın

Meclis'te 'İmamoğlu' kararına tepki: Zulmünüz çok oldu, sonunuz yakın
Yayınlanma:
A+ A-
TBMM Genel Kurulu'nda, muhalefet partileri CHP, İYİ Parti ve HDP'liler, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yargılandığı davada verilen cezaya tepki gösterdi.

Artı Gerçek- TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sürerken, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yargılandığı davada aldığı 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına ilişkin siyasi parti grup temsilcilerinden ilk değerlendirmeler geldi.

'NE BOYUN EĞECEĞİZ, NE TEHDİT EDECEĞİZ'

DHA'da yer alan habere göre, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İmamoğluna verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararına şu sözlerle tepki gösterdi:

"Siyasi yasak geliyor, tarihi bir çelişki, savrulmadır. Ne boyun eğeceğiz ne tehdit edeceğiz. CHP olarak her zeminde mücadele edeceğiz ama bir gerçek var. FETÖ yöntemlerini aratmadığınız söylenemez. Tarih önünde verebileceğiniz cevaplar yok, biz haklılığımızı anlatırız. Günü gelir bu millet sandıkta bu haksızlığa, vicdansızlığa, kumpasçılığa cevabını verir. Size yapılanın mislini planlaya tasarlaya bu hale getiriyorsunuz, zulmünüz çok oldu, sonunuz yakın."

'HALK EGEMENLİĞİ İLKESİ İKTİDAR TARAFINDAN RAFA KALDIRILMIŞTIR'

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise daha önce Recep Tayyip Erdoğan'ın da benzer süreçten geçtiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

"Halk egemenliği ilkesi iktidar tarafından rafa kaldırılmıştır. Sadece İstanbulluların değil bütün vatandaşlarımızın hakkı çiğnenmiştir. Bu mağduriyeti ilk yaşayan tartışmalı mahkeme kararıyla siyasi hakları elinden alınmış bir Cumhurbaşkanımız var. Seçim arifesinde önümüzdeki süreci şaibeli hale getirecek mahkeme kararlarına karşıyız. Karar yargıda vesayetin delili olarak demokrasi tarihimize geçecektir."

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, verilen kararı halkın iradesine saldırı olarak değerlendirerek şunları söyledi:

"Hukuksuz, halkın iradesine yönelik çok açık saldırı olan bir karardır. Türkiye'de aslında yargı mekanizmasının ne kadar bağımlı ve taraflı olduğunu gösteren, yargı mekanizmasının yürütmenin tahakkümü altında hareket etmek zorunda bırakıldığı bir dönemi yaşadığımızı gösteren çok önemli bir örnek karar olmuştur. Aslında İstanbul halkının iradesi açıkça çiğnenmiştir, İstanbul halkının iradesi açıkça yok sayılmaktadır ve demokratik siyasete çok açık bir müdahaledir."

'BU KARARI TANIMIYORUZ'

Kayyım atamalarına dikkat çekerek, benzer kararlara sıkça tanık olduklarını dile getiren Oluç, “Keşke demokratik siyaseti bu şekilde dizayn etme çalışması olmasaydı ve demokratik siyaset kendi alanında kendi hesaplaşmasını yapabilseydi, çok daha hayırlı bir dönem yaşamış oldurduk. Bu kararı kesinlikle tanımıyoruz ve kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise bağımsız yargının kendi kararını vereceğini savunarak şöyle konuştu:

"Anayasamıza göre; görülmekte olan dava hakkında görüşme yapılamaz beyanda bulunulamaz. Bağımsız ve tarafsız yargı kendi kararını verir. Kararın; kesinleşmesi, bozulması, yargı yolu açık olmak üzere ortaya çıkacaktır. Cumhurbaşkanımızla ilişkilendirilmesi doğru değildir." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar