Mehmet Öcalan: Çözüm için İmralı kapıları açılmalı

Mehmet Öcalan: Çözüm için İmralı kapıları açılmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır'dan “Özgürlük Yürüyüşü”ne katılan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, “Çözüm için İmralı’nın kapıları açılmalı” dedi.

Artı Gerçek - İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan ve 32 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan ile en son görüşen kişi olan kardeşi Mehmet Öcalan, Gemlik'e başlatılan 'Özgürlük Yürüyüşü'ne Diyarbakır'dan katıldı.

Mehmet Öcalan, HEDEP Eş Genel Başkanlarının da katıldığı yürüyüşte, “Türkiye’de hukuk, insan hakları yok. Eş genel başkanlarla geldik, bizleri ablukaya aldılar. Bu büyük bir zulüm. Tüm insanların bu gerçeği bilmesi gerekiyor. Bu politikalarla Kürtlerin ve Türklerin kurtuluşu olmaz” diyerek tepki gösterdi.

'BİZ BU ÜLKEYİ PARÇALAMIYORUZ'

İfade özgürlüğüne dikkat çeken Öcalan, şunları söyledi:

“İnsanlar özgürce kendilerini ifade edebilmelidir. Biz, bu ülkeyi parçalamıyoruz. Yasal, demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Bunu da ne yaparlarsa yapsınlar gerçekleştiririz. Bedel gerekirse o bedeli de veriyoruz. Abdullah Öcalan’dan 32 aydır ne ailesi ne avukatları bir haber alamıyor.

Herkes bu hakkını kullanmalıdır. Herkes İmralı Adası’na yürümek için elinden geleni yapmalıdır. Herkese çağrımızdır; Abdullah Öcalan’ın mücadelesi olmasaydı burada Kürtçe röportaj veremezdik. Sağ mı değil mi bilmiyoruz. Bu asla kabul edilemez. Kimin elinden ne gelirse demokratik hakkını kullansın ve İmralı kapısı açılmalıdır. Eğer İmralı kapısı kırılırsa Kürt -Türk sorununun çözümünde barış olur."

NE OLMUŞTU?

Mehmet Öcalan, 25 Mart 2021 tarihinde Abdullah Öcalan ile 4 buçuk dakikalık kesintili telefon görüşmesi yapmıştı. O tarihten sonra Abdullah Öcalan'dan haber alınamadı.

Abdullah Öcalan o görüşmede "Bu yaptığınız çok yanlış. Devlet de yanlış oynuyor, siz de. Bu hukuki değil, doğru da değil. Bu asla kabul edilemez. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız? Avukatlarımın buraya gelerek benimle görüşme yapmasını istiyorum. Bu hukuki bir şeydir. 22 yıldır buradayım. Bu sorun gelecekte nasıl olacak? Bu sorun ancak hukukla çözüme kavuşturulabilir. Neden buraya gelmiyorlar? Şayet bir görüşme olacaksa bu avukatlarla olmalıdır. Çünkü bu durum hem siyasi hem de hukukidir" dedi.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile en son 7 Ağustos 2019’da görüştü. (MA-HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar